DOLAR 16,7832 % 0.34
EURO 17,4971 % -0.28
GRAM ALTIN 976,05 % 0,63
ÇEYREK A. 1.595,84 % 0,63
BITCOIN 19.390,50 -0.18
SON DAKİKA
hava 28°
Google News

İngiltere, göçmenlere çip takmaya hazırlanıyor

Son Güncelleme :

21 Haziran 2022 - 16:50

İngiltere, göçmenlere çip takmaya hazırlanıyor

İngiltere İçişleri Bakanlığı, 1 yıl sürecek pilot uygulama kapsamında bazı göçmenlere GPS takip cihazı takmaya hazırlanıyor. Mülteci Konseyi Başkanı Solomon savaş ve zulümden kaçan insanlara suçlu muamelesi yapılmasının ‘dehşet verici’ olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, elektronik izleme denemesiyle, göçmenlerle düzenli temasın sürdürüleceği ve göçmenlik merkezlerinde kefaletle serbest bırakılanların kaçının kaçtığına dair veri toplanacağı bildirildi.

GPS cihazı takılan göçmenler, sokağa çıkma yasağına tabi tutulabilecek, belirli yerlerden men edilebilecek ve buna uymadıkları takdirde göçmenlerin gözaltına alınmaları veya kovuşturulmaları söz konusu olabilecek.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da söz konusu programı savunarak, ülkeye giren göçmenlerin sistemden kaybolmamasının önemli olduğu açıklamasında bulundu.

“SUÇLU MUAMELESİ YAPILIYOR”

Mülteci Konseyi (Refugee Council) Başkanı Enver Solomon ise konuya ilişkin BBC’ye yaptığı açıklamada, İngiliz hükümetinin, savaş, kan ve zulümden kaçan insanlara suçlu muamelesi yapmasının ‘dehşet verici’ olduğunu söyledi.

Solomon, “Bu acımasız ve cezalandırıcı yaklaşım, yalnızca çok savunmasız insanlara merhamet göstermemekle kalmaz, aynı zamanda, İngiltere’de umutsuzca güvenlik arayanları caydırmada da bu yaklaşımın hiçbir etkisi olmaz” dedi.