Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İmralı’da Öcalan ile görüşme muamması ve mektup açıklaması

HABER/ABORİ Tunceli Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, Abdullah Öcalan’ın talebi üzerine İmralı’da kendisi ile görüştüğünü açıkladı. Özcan, 2 gün önce kaleme alınan ve basına açıklanmak üzere avukatlarına verildiğini iddia ettiği mektubu da kendisi açıkladı. “Devletin uygun görmesi sonucu İmralı’ya gittiğini” belirten Özcan’ın paylaştığı mektuba göre Öcalan, 23 Haziran Pazar günü […]

İmralı’da Öcalan ile görüşme muamması ve mektup açıklaması
  • 21 Haziran 2019 00:19

HABER/ABORİ

Tunceli Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, Abdullah Öcalan’ın talebi üzerine İmralı’da kendisi ile görüştüğünü açıkladı. Özcan, 2 gün önce kaleme alınan ve basına açıklanmak üzere avukatlarına verildiğini iddia ettiği mektubu da kendisi açıkladı.

“Devletin uygun görmesi sonucu İmralı’ya gittiğini” belirten Özcan’ın paylaştığı mektuba göre Öcalan, 23 Haziran Pazar günü yapılacak seçimler konusunda “HDP’de vücut bulan demokratik ittifak anlayışı güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır. Demokratik ittifakın önemi ve tarihsel anlamı mevcut ikilemlere kendini angaje etmemesi ve şimdiye kadar olduğu gibi seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir” mesajını paylaştı.

Önce İHA ve Anadolu Ajansı’nın servis ettiği mesajın Öcalan’ın avukatları arasında yer almayan akademisyen Doç. Dr. Ali Kemal Özcan tarafından duyurulması tartışma konusu oldu. HDP Eş Genel Sezai Temelli Öcalan’ın avukatlarının açıklamasının beklenmesi gerektiğini söyledi. Gazeteci İsmail Saymaz da, Twitter hesabından, “Ali Kemal Özcan kimdir? Öcalan, ne zamandır avukatları dışında biriyle görüşüyor?” mesajını paylaştı. Bu mesajların ardından saat 22.15 sıralarında Öcalan’ın avukatları adına Asrın Hukuk Bürosu’nun sosyal medya hesabından “18 Haziran’da İmralı’da müvekkilimiz Abdullah Öcalan ile gerçekleştirdiğimiz avukat görüşmesinin detayları ve bugün basında yer alan haberlerle ilgili detaylı bir yazılı açıklamayı mevcut planlamamız doğrultusunda yarın (21 Haziran 2019) kamuoyunun bilgisine sunacağız” mesajı paylaşıldı.

T24’e konuşan Ali Kemal Özcan, “Öcalan’la bugün onun talebi üzerine görüştüm. Benim 4 kitabım var, fikirlerimi çok beğeniyormuş, kitaplarım yeni ulaşmış ve benimle görüşmek istemiş” dedi. “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sıfatımla görüştüm” diyen Özcan, “Benim fikirlerime çok değer veriyormuş, onu anladığımı düşünüyormuş, avukatlar 2 gün önce görüşmüş, 2 gün içinde mektubu yayınlanmayınca benimle görüştü. Onun emanetine hıyanet etmeyeceğimi biliyordu” açıklamasını yaptı.

İHA, Tunceli Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Özcan’ın, Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmeye ilişkin basın açıklaması düzenlediğini duyurdu. Özcan, basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Birkaç saat önce oldu. Ben İmralı’dan geliyorum. Oradaki görüşmelerde şunu müşade ettik ki, bundan birkaç gün önce Abdullah Öcalan kendisinin iki avukatına bir sayfalık el yazması vermiş. Abdullah Öcalan’la uzun bir değerlendirme yaptık. Görüşme esnasında söz açıklamaya gelince, o açıklandığını sanmaktaydı, bizden öğrendi ki 18 Haziran avukatlara savcılık üzerinden teslim edilmiş olan açıklama yayınlanmamış. Abdullah Öcalan öğrenince tepki gösterdi. Bana atfen şöyle bir not verdi. Notta, ‘Sayın Rezan ve Nevroz arkadaşlar, ben sizden sonra Ali Kemal Özcan hocayla görüştüm. Kendisine özgü geniş bir literatürü vardır, umarım paylaşırsınız. Bildiriyi kendisine de okudum. Nasıl açıklanır değerlendirileceğini tartıştım. Birlikte bildiriyle özüne uygun bir biçimde toplantı ve toplantılarda açıklayıp yorumlamanızın da yararlı olacağınızı kanısındayım. Görüşmek dileğiyle selam ve saygılarımla’ ifadeleri yer aldı. Avukatlara ulaşmaya çalıştığını ancak herhangi bir cevap alamadım. Ben bir emaneti açıklıyorum. Emanete ihanet edilmez, sadece avukatlar değil, hiç kimse emanete ihanet edemez.”