DOLAR 18,5256 % 0.08
EURO 18,1543 % -0.07
GRAM ALTIN 991,15 % 0,33
ÇEYREK A. 1.620,53 % 0,33
BITCOIN 367.754 1.222
SON DAKİKA
hava 29°
Engin Yeşil yesil liste Final Festival lokasyon Bellona Yeşil Ambalaj
Google News

İmamoğlu’nun zaferi dünya basınında: Erdoğan’ın siyasi kumarı geri tepti

Son Güncelleme :

23 Haziran 2019 - 23:36

İmamoğlu’nun zaferi dünya basınında: Erdoğan’ın siyasi kumarı geri tepti

HABER/ABORİ

CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun galip gelmesiyle sonuçlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi, dünya basınında yer almaya başladı.

Ekonomi gazetesi Financial Times, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “siyasi bir kumar oynadığını” ve bunun “geri teptiğini” yazdı. AK Partili siyasetçilerin yıllarca takipçilerine, “İstanbul’u kaybetmek Türkiye’yi kaybetmektir” dediğini hatırlatan Financial Times, seçimleri “ikinci kez kaybetmenin” Erdoğan’a büyük bir darbe olduğunu yazdı.

Britanya’nın önde gelen gazetelerinden The Guardian, sonuçların Erdoğan için “utanç verici” olduğunu yazdı. The Guardian’dan Bethan McKernan, “sonuçların Erdoğan’ın ülkedeki siyasi gücü hakkında büyük sonuçları olacağını” ifade etti.

Berliner Zeitung, Welt ve Spiegel gibi Alman gazeteleri de yenilenen İstanbul seçimlerinin resmi olmayan seçimleri hakkında haberler hazırladı.

Seçim sonucunun Erdoğan için büyük bir ters tepki olduğu not edilen Spiegel haberinde de bu seçimin uluslararası derecede yankı yarattığı yazıldı.

The Washington Post’tan Kareem Fahim, Erdoğan’ın çabalarına rağmen İmamoğlu’nun seçimleri kazanmayı başardığını yazdı. Fahim, Erdoğan’ın “siyasi servetinin” de zayıflamaya başladığına dair bir güçlü bir işaret olduğunu ifade etti.

Reuters, bu seçimin Türkiye’nin demokrasisi için bir test niteliği taşıdığını yazdı. Haberde “Bu seçim için büyük bir kampanya hazırlayan ve son 25 yıldır partisiyle şehri yönetiyor olan Erdoğan için seçimde kaybeden taraf olmak, büyük bir şok etkisi yaratır” cümlesi yer aldı.