DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı Dimer yesilambalaj2023
Google News

İmamoğlu’na hapis cezası ve siyaset yasağı

Son Güncelleme :

14 Aralık 2022 - 20:11

İmamoğlu’na hapis cezası ve siyaset yasağı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davada karar açıklandı. İmamoğlu hakkında 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ve siyasi yasak içeren Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 53. maddesinde belirtilen belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına karar verildi.

Davanın son duruşması, İstanbul Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde gerçekleştirildi. Adliye çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Duruşmayı çok sayıda milletvekili izledi. Savcı, İmamoğlu’na 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası verilmesini ve TCK’nın 53. maddesinin de uygulanmasını istedi. Bazı tanıkların dinlenmesine devam edilen duruşmada, İmamoğlu’nun avukatlarının reddi hâkim talebi de savunma için ek süre talepleri de kabul edilmedi. Mahkeme heyeti kararını, akşam saatlerinde açıkladı. Açıklanan kararın kesinleşmesi için istinaf mahkemesi ve Yargıtay süreçlerinin de tamamlanması gerekiyor.

Duruşmaya katılmayan İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Karar ne olursa olsun, kâh sevincimizi kâh irademizi göstermek adına herkesi saat 16.00’da Saraçhane’ye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamaların ardından İBB’nin Saraçhane’deki Başkanlık Binası önünde binlerce kişi toplandı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de katıldığı mitingde konuşan İmamoğlu, karar için “Benim için yok hükmündedir” dedi.

Karar üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Almanya gezisini sonlandırarak Türkiye’ye dönme kararı aldı.

Altılı Masa liderlerinin, cezaya karşı yarın İstanbul’da buluşacağı açıklandı.