DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı Dimer yesilambalaj2023
Google News

Hizbullah’ın Diyarbakır’daki “ölüm evi”, tarihi yapı olarak tescillendi

Son Güncelleme :

06 Kasım 2022 - 13:47

Hizbullah’ın Diyarbakır’daki “ölüm evi”, tarihi yapı olarak tescillendi

Hizbullah’ın “ölüm evi” olarak kullandığı ve 2000 yılında içinden ikisi çocuk, 12 kişinin cesedinin çıktığı Diyarbakır merkez Sur ilçesi Savaş Mahallesi Küçükkavas Sokak’taki ev, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 22 yıl sonra tarihi yapı olarak tescillendi. Evin restore edilmesine karar verildi.

Medyascope’tan Ferit Aslan’a konuşan kaynaklar, 2022 Mart ayındaki tescilden sonra, hendek-barikat operasyonlarının ardından yapılan restorasyon çalışmaları kapsamında, söz konusu evin Sur’daki diğer tescilli evler gibi restore edileceğini söyledi.

Küçükkavas Sokak’ta bulunan ev, 2000 yılının Şubat ayında güvercinlerinin peşinden giden 17 yaşındaki Ali Çelik ile 16 yaşındaki Ayetullah Dalgın tarafından bulunmuştu. Hizbullah tarafından o dönemde kaçırılan kişilerin buzdolabı ve kanepelerin içerisine konulup söz konusu eve getirildiği, burada işkence edilerek öldürüldükten sonra evin bahçesine ve odalarına gömüldüğü çocuklar tarafından görülmüştü. Evdeki kişilerin, çocukları fark etmesi üzerine, iki çocuk yakalanıp öldürülmüştü.

Olayın ortaya çıkarılmasıyla evde yapılan ve 10 gün süren kazılar sonucu, “ölüm evi”nde aralarında eski Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Sekreteri İbrahim Sarı dahil 12 kişinin cesetleri bulunmuştu.

O yıllarda kamuoyunda büyük yankı uyandıran “ölüm evi”nden çıkarılan 12 ceset ile ilgili önce dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM), daha sonra Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Hizbullah ana davasında yargılananlar serbest bırakılmıştı.

Bitişik olan iki evin dış kapıları ise savcılığın kararı ile beton dökülerek kapatılmıştı. 2015 yılının Kasım ile 2016 yılının Mart aylarında Sur’da yapılan hendek-barikat operasyonlarında da hasar gören Hizbullah’ın “ölüm evi”, 22 yıldır metruk halde duruyordu.