Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

HDP’nin yerel yönetimler çalıştayı sonuçlandı: Toplumcu, katılımcı ve eşitlikçi anlayış hakim olacak

HABER/ABORİ Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart seçimlerinde kazandığı belediye eş başkanları meclis grup sözcüleriyle Van’da 4 günlük bir eğitim çalıştayı düzenledi. 4-7 Temmuz tarihlerinde yapılan toplantıya, 3 Büyükşehir, 5 il, 40 ilçe ve 11 belde belediye eşbaşkanları; 5 ilin İl Genel Meclisi Eş Sözcüleri; belediye başkanlığını kazanamayan ancak meclis çoğunluğu HDP’de olan belediyelerdeki belediye […]

HDP’nin yerel yönetimler çalıştayı sonuçlandı: Toplumcu, katılımcı ve eşitlikçi anlayış hakim olacak
  • 8 Temmuz 2019 19:49

HABER/ABORİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart seçimlerinde kazandığı belediye eş başkanları meclis grup sözcüleriyle Van’da 4 günlük bir eğitim çalıştayı düzenledi.

4-7 Temmuz tarihlerinde yapılan toplantıya, 3 Büyükşehir, 5 il, 40 ilçe ve 11 belde belediye eşbaşkanları; 5 ilin İl Genel Meclisi Eş Sözcüleri; belediye başkanlığını kazanamayan ancak meclis çoğunluğu HDP’de olan belediyelerdeki belediye meclis grubu eş sözcüleri katıldı.

HDP Genel Merkezi tarafından açıklanan çalıştay sonuç bildirgesinde şu ifadelere yer verildi: “Çalıştayımızın ilk 2 günü yani 4-5 Temmuz tarihlerinde kadın eşbaşkanlarımızın ve belediye meclisi kadın eş sözcülerimizin katılımıyla gerçekleşen çalıştayımız 6-7 Temmuz tarihlerinde ise karma biçimde devam etmiştir.

Seçimlerin ardından tüm belediyelerimizden temsilcilerimizin katıldığı eğitim çalıştayımız oldukça verimli geçmiştir.

Bu dört günlük eğitim çalıştayımızda başta HDP’de kadın perspektifi, eşbaşkanlık sistemimiz, yerel yönetimlerde kadın modeli ve kadın perspektifimiz olmak üzere; HDP fikriyatı ve yerel yönetimler ilişkisi, yerel yönetimlerde pratik politikalar ve modelimiz, yerel demokrasi, demokratik ulus ve radikal demokrasi ile pratik politikalar ve mahalle çalışmalarımız tartışılmıştır.

Çalıştayın yapılmasındaki temel amacımız bundan sonraki süreçlerde HDP olarak fikrimizin ve çalışma yöntemimizin ne olacağına dair eğitim çalışmaları yapmak ve demokratik toplumcu belediyecilik paradigmamızı esas alarak geleceğe dönük tartışmalar yürütmekti.

HDP, demokratik yerel yönetimlerin bireyin özgür ve demokratik ilkelerde yaşayacağı temel bir okul olduğuna inanır. Bu gerçeklikten yola çıkarak “Yerel yönetimler demokratik siyasete dayanır” diyoruz. Ulus-devletin katı merkezi, kadın karşıtı, tek ve düz çizgili, bürokratik yönetim ve idare anlayışına karşılık, tüm toplumsal gruplar ve kültürel kimliklerin kendilerini ifade edebileceği yaşam alanlarını yaratarak ve tartışarak, meclisinde kararlar alarak yapmaları yaşamsal ilkemizdir.

Biliyoruz ki demokrasi de yerelden başlar. Özgürlükçü belediyecilik anlayışıyla demokrasiyi geliştirebiliriz. Çünkü halkın gücünden daha büyük bir güç yoktur. Bu güç ile demokratik yönetim kültürünü oluşturmak temel hedefimizdir. Bu dört günlük toplantıda ortaya çıkan ortak irade de bu yönlü tezahür etmiştir. Tüm hukuk dışı engellere rağmen demokratik ve toplumcu belediyeciliğin inşası ve katılımcı belediyecilik halkın yönetime katılımı sağlanarak yapılacaktır. Bunun ilk ayağının da kadın ile birlikte eşit temsiliyete dayalı, yan yana hareket etmek olduğu, yapılacak tüm çalışmalarda kadın özgürlüğünün temel alınarak yapılmasının hayati olduğu vurgulanmıştır.

Şüphesiz özgür birey ve demokratik toplum yaratabilmenin en önemli yöntemi doğrudan ve katılımcı demokrasinin icrasıdır. İnsan topluluklarının iktidar ve devletli sömürü sistemlerine karşı en etkin örgütleme modeli olan belediyeler; demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü paradigma ile hayat bulacaktır. Bu inanç ile tüm belediyelerimize çalışmalarında tekrardan başarılar diliyoruz.”