DOLAR 16,7832 % 0.34
EURO 17,4971 % -0.28
GRAM ALTIN 976,05 % 0,63
ÇEYREK A. 1.595,84 % 0,63
BITCOIN 19.475,20 0.25
SON DAKİKA
hava 28°
Google News

HDP’li Tosun, Kıtılbil Mahallesi’ni TBMM’ye taşıdı

Son Güncelleme :

21 Haziran 2022 - 16:43

HDP’li Tosun, Kıtılbil Mahallesi’ni TBMM’ye taşıdı

HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Sur Belediye Meclisi tarafından 13 Mayıs 2022 tarihinde “telaffuzu zor olduğu” gerekçesiyle Kıtılbil Mahallesi’nin adını Fetih Mahallesi olarak değiştirilmesine TBMM gündemine taşıdı.

HDP’li Tosun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için TBMM’ye verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı, yaklaşık 400 yıllık tarihi olan Kıtılbil Mahallesi, 1962 yılında istimlak edilerek boşaltılmış, 12 Haziran 2022 tarihinde ise kayyım atanan Sur Belediyesi tarafından mahallede yaşayan yaklaşık 10 bin yurttaşın rızası veya fikri alınmadan ‘Fetih Mahallesi’ olarak değiştirilmiştir. Mahalleli bir fikre dayanarak bu ismin tercih edildiğini, bu durumu kabul etmeyeceklerini ve mahkemeye başvuracaklarını beyan etmiştir. Kıtılbil Mahallesinde yaşayan bir yurttaş, Kıtılbil Mahallesinde arazilerin kendilerinden alınıp göçe zorlandıklarını aktarmıştır.”

İsim değişikliklerinin kayyumlar zamanında gündeme geldiğine ve asimilasyonun bir parçası olduğunu ifade eden Tosun, Kıtıbıl Mahallesi’nin isminin değiştirilmesine ilişkin şu soruları yöneltti:

“1-Kıtılbil Mahallesi’nde hiçbir yurttaşın rızası veya fikri alınmadan isminin ‘fetih’ olarak değiştirilmesinin gerekçesi nedir? Bakanlığınız yurttaşların kendi mahallelerinin isminin değiştirilmesinde rızası olmadığından haberdar mıdır?

2-Kıtılbil Mahallesi’nde arazilerinde yurttaşlardan alınıp göçe zorlandıklarına ilişkin Bakanlığınız müdahale edecek midir?

3-Kıtılbil Mahallesi’nin Fetih Mahallesi olarak, Şengal Caddesi’nin Molla Gurani Caddesi, Sipan Caddesi’nin Abdulkadir Aksu olarak değiştirilmesi hangi maksatla yapılmıştır?

4-Kentin hafızasına ve tarihine uymayan köy, mahalle ve benzeri yerlerin isimlerinin değiştirilmesinin gerekçesi nedir? Yapılan isim değişiklikleri Bakanlığınızın talimatıyla gerçekleşmektedir?

5-Kürtçe veya Kürt halkının değerleri olan mahalle ve cadde isimlerinin, dini ve AKP’li şahısların isimleriyle değiştirilmesiyle Diyarbakır halkına saygısızlık yapıldığı Bakanlığınız bilgisi dâhilinde midir?”