DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı Dimer yesilambalaj2023
Google News

HDP’li Ayaz’dan kayyum açıklaması: Halkın kazanımları ziyan ediliyor

Son Güncelleme :

18 Ağustos 2022 - 13:46

HDP’li Ayaz’dan kayyum açıklaması: Halkın kazanımları ziyan ediliyor

2019’daki yerel seçimlerde belediye başkanı seçilen ancak daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Bismil Belediye Eş Başkanı Orhan Ayaz, HDP’li belediyelere kayyum atanmasının yedinci yıldönümünde açıklama yaptı.

“Demokratik siyasete darbe” olarak nitelendirdiği kayyum politikalarının dünyada ve Türkiye’de ibretle izlendiğini ifade eden Ayaz, “Özellikle Bismil İlçemizde, akıllara ziyan uygulamalarla, ilçe halkının kazanımı olan her şey yandaşlara bölüştürülerek ziyan edilmektedir. Halka ait olan Belediye hizmet binasının, İlçe emniyet müdürlüğüne devredilmesi, Kadın Kültür merkezinin, Belediye hizmet binasına çevrilmesi, halka ait belediye bütçesinin Kaymakamlık, Emniyet, Jandarma, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Diyanet’e karşılıksız aktarılması bunlardan sadece birkaç tanesidir.

Yine halkın belediyesine ait olan araçların ve personelin başka kurumlara tahsil edilmesi, eğitim alanları olarak belirlenen ‘İmar Alanlarının’ yandaş müteahhitlere peşkeş çekilerek sivil yapılaşmaya açılması, Türkiye’nin başka bir İlinde iktidar Milletvekilinin yakınının Özel Kalem Müdürlüğü üzerinden memur kadrosuna alınarak başka bir İl’de devlet kurumuna atanmasının yapılaması kayyımın kirli politikalarındandır” dedi.

Açıklamasında, “Halkımızın kazanımları ve değeri olan Dil ve Kültür kurumlarının kapatılması, park ve cadde isimlerinin değiştirilmesi, kırsal mahallelerimize hiçbir hizmetin götürülmemesi adeta halkımız kendi kaderine terk ederek cezalandırmaktadır” ifadesini kullanan Ayaz, şöyle devam etti:

“Hiçbir hizmetin yapılmadığı İlçemizde belediye bütçesinin bitirilerek, belediyenin ağır bir şekilde borçlandırılması yolsuzluk, rant ve talanın geldiği boyutu gözler önüne sermektedir.

Takdir edersiniz ki, adeta halkımızı cezalandırma ve kazanımlarını yok sayma politikalarını hayata geçiren kayyumları halkımız, yakından izlemektedir. Bu faşizan ve yok sayma politikalarına karşı halkımız ilk seçimde gereken cevabı verecektir. İradesini yok sayanlara karşı, onurlu duruşu ve mücadelesi ile kendi seçilmişlerinden yana irade beyan edeceklerinden kesinlikle hiçbir kuşkumuz yoktur.

Kazanan daima demokrasiye güvenen Türkiye halkları ve demokratik siyaset yürütücüleri olacaktır. Bir kez daha Kayyım Darbelerini ve Kayyım zihniyetini kınıyorum.”