Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

HDP’den Davutoğlu’na: Önce Sur’un hesabını ver

VEYSİ POLAT/ABORİ Diyarbakır Gönül Köprüsü Platformu’nun organize ettiği iftar programına katılan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sur olayları döneminde yaptığı “Toledo” benzetmesine tepkilere yanıt verdi. Davutoğlu, “Biz aşkla Diyarbekir’i severken Toledo benzetmesine çok takılmışlar. Diyarbakır’ı hiçbir yer ile kıyaslamam. Doğunun Paris’i diyorlar Diyarbakır’a; Diyarbakır şehirken Paris köy bile değildi. Hiçbir yer Diyarbakır ile kıyas edilemez. Toledo […]

HDP’den Davutoğlu’na: Önce Sur’un hesabını ver
  • 27 Mayıs 2019 23:10

VEYSİ POLAT/ABORİ

Diyarbakır Gönül Köprüsü Platformu’nun organize ettiği iftar programına katılan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sur olayları döneminde yaptığı “Toledo” benzetmesine tepkilere yanıt verdi. Davutoğlu, “Biz aşkla Diyarbekir’i severken Toledo benzetmesine çok takılmışlar. Diyarbakır’ı hiçbir yer ile kıyaslamam. Doğunun Paris’i diyorlar Diyarbakır’a; Diyarbakır şehirken Paris köy bile değildi. Hiçbir yer Diyarbakır ile kıyas edilemez. Toledo dünyada en iyi korunan biblo gibi bir kenttir. Diyarbakır Sur’un çarpık yapılaşmadan kurtarılarak tarihi dokunun korunması için kullandığım bir kavramdı Toledo” dedi.

HDP’li Taşçıer’den sert tepki

Davutoğlu’na tepki gösteren HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Sur’daki yıkımın yaşandığı dönemde Başbakanlık görevini Ahmet Davutoğlu’nun yaptığını hatırlattı. Taşçıer, Abori’ye şu değerlendirmeyi yaptı: “Diyarbakır ziyaretinde Sur’un yıkım kararını bizzat ben verdim, arkasındayım, sahibiyim diyen kendisiydi… 3 yıldır Sur’da sokağa çıkma yasağı var. Evler yerle bir edildi, tarla durumuna getirildi. Mağdurların doğup büyüdüğü arsasına bakması bile yasak iken buralara 100 metre mesafede mesajlar veriyor. Bu yıkımın baş mimarı bu şahıstır. Ben Sur’u Toledo yapacağım ve bizzat burada ev alacağım demişti. Senin dediği Toledo dediğin yerler virane durumda. Önce özür dileyip bunu neden yıktıklarını izah etmelidir. Davutluoğlu önce Sur’un hesabını vermeli.”