Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

HDP Milletvekili Paylan: AK Parti yöneticisi Diyarbakır’da kaçak ev yaptı

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Diyarbakır’ın Göbeklitepe’si olarak nitelenen antik kente AK Parti Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Fatma Biçer’in ev yaptığını iddia etti. Yok olmaya terk edilen kültürel varlıklara dikkat çekmek ve korunmalarını sağlamak amacıyla program başlatan başlayan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Diyarbakır’ın ‘Göbeklitepe’si olarak nitelenen antik mağara kentte incelemelerde bulundu. Antik kentin hemen […]

HDP Milletvekili Paylan: AK Parti yöneticisi Diyarbakır’da kaçak ev yaptı
  • 28 Eylül 2022 10:42

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Diyarbakır’ın Göbeklitepe’si olarak nitelenen antik kente AK Parti Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Fatma Biçer’in ev yaptığını iddia etti.

Yok olmaya terk edilen kültürel varlıklara dikkat çekmek ve korunmalarını sağlamak amacıyla program başlatan başlayan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Diyarbakır’ın ‘Göbeklitepe’si olarak nitelenen antik mağara kentte incelemelerde bulundu.

Antik kentin hemen üzerine inşa edilen ve AK Parti Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Fatma Biçer’e ait olduğu iddia edilen beton bina konusunda açıklamada bulunan Paylan, “12 bin yıllık bir şehrin üzerindeyiz. Burası bir SİT alanı ve Göbeklitepe’den daha önemli antik bir şehir üzerindeyiz. Ama gözümüz gibi korumamız gereken bu antik şehrin üzerinde bir beton bina yapılmış” dedi.

Ziyareti sırasında bölgede yaşayanların söz konusu yapının AK Parti Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Fatma Biçer’e ait olduğunu aktardığını ifade eden HDP’li Paylan, “Bu ülkede AKP’li olunca, AKP İl Başkan Yardımcısı Fatma Biçer olunca, antik SİT bir alanın üzerine böyle beton kondurabiliyorsunuz. Buradan Kültür Bakanı’na çağrımdır; Tarihi böyle mi koruyacaksınız? Bu şekilde mi 12 bin yıllık tarihimizi koruyacaksınız? Derhal bu binayı yıkın ve burayı korumaya alın” dedi.

Üzerine beton bina inşa edilen antik kentin önemini vurgulayan Paylan konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Kültür Bakanı Göbeklitepe ile çok ilgileniyor. Elbette ilgilensin ama Diyarbakır Eğil’de de bir Göbeklitepe var. Burayı korumak da Kültür Bakanının sorumluluğunda” dedi ve Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy’a şu ifadelerle seslendi:

“Kaybolan ortak tarihimizdir. Kültür Bakanını, tarihi 10 bin yıl öncesine giden, atalarımızın yaşadığı bu antik kente ve Anadolu’nun hikayesine sahip çıkmaya çağırıyorum.”