DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı Dimer yesilambalaj2023
Google News

HDP Diyarbakır Eş Başkanı Ceylan: Binamızın mühürlendiğini basından öğrendik

Son Güncelleme :

06 Ekim 2022 - 15:07

HDP Diyarbakır Eş Başkanı Ceylan: Binamızın mühürlendiğini basından öğrendik

HDP Diyarbakır İl Örgütü’nün 15 yıldır kullandığı bina, Bağlar Belediyesi tarafından “binanın ikinci katının kaçak olduğu” gerekçesi ile mühürlendi. Remziye Berk adına inşa edildiği belirtilen mühürleme tutanağında, parti yetkililerine 30 gün süre tanındı. HDP İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan ise işlemin kendilerinden habersiz yapıldığını belirterek, uygulamayı basın üzerinden duyduklarını söyledi

2006 yılında inşası yapılan Diyarbakır HDP il binası, binanın bazı katlarının kaçak olduğu tespit edildiği gerekçesiyle Bağlar Belediyesi ekipleri tarafından mühürlenerek, parti yetkililerine 30 gün süre tanındı. Remziye Berk adına inşa edildiği belirtilen mühürleme tutanağında, “Bağlar Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü’ne Bağlı Yapı Kontrol Amirliği Ekibi tarafından yapılan kontrollerde, Belediyemiz sınırları dahilinde bulunan Selahattin Eyyubi Mah. 343. Sok. No: 17 59 Pafta 846 Ada 135. Parsel’ de 23884672910 nolu Remziye Berk tarafından imar kanununa aykırı olarak; yapının 6 Eylül 2006 tarih 2006/23 sayılı yapı ruhsatı ve ekleri olan mimari projeler incelendiğinde, yerinde -2B, B, Z, Z+1 ve 7+2 kat olarak inşa edilmiş yapının onaylı mimari projelerinde (kat planları, kesit ve görünüşler) -2B, B, Z, Z+1 olarak onaylandığı tespit edilip yerinde Z+2. katının kaçak olduğu tespit edilmiştir. -2B katında bulunan ısı merkezi biriminin onaylı projede olmasına rağmen yerinde doğrudan dışarıya açılan 1 adet demir kapı yapıldığı tespit edilmiştir. İmar Kanununa aykırı olarak, Zemin+I Kat üzerine 1 kat kaçak yapı yaparak; proje ve eklerine aykırı çalışmayı kaçak olarak yaptığı tespit edilmiş olup, Kaçak Yapı Denetim Ekibi tarafınca 05.10.2022 tarihinde mühürlenmesi yapılmıştır” denildi.

İL EŞBAŞKANI CEYLAN’DAN TEPKİ

Konuyla ilgili Mezopotamya Ajansı’na konuşan HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan, binayı Kayapınar ilçe örgütünün 15- 16 Ekim tarihinde yapılacak 3’üncü Olağan Kongre için kullanmak istediklerini ve bunu üzerine kapatıldığını söyledi. İlçe kongresi için Bağlar Belediyesi’nin yapılan başvuru sonrası böylesine bir karar aldığını belirten Ceylan, “Kayapınar ilçe örgütümüzün kongresini yapmak istedik. Bunun engellenmesi için böyle bir yaklaşım gerçekleştirildi. Bu nedenle binayı mühürlediler. Hem de yeniden ablukaya aldılar. Biz genel merkezimizle yaşanan sürece ilişkin görüşmeler yapıyoruz. 15 yıldır bu bina kullanılıyor. Bize bina içerisinde yapılan çalışma hakkında bilgi verilmedi. Biz de basından duyduk” dedi.