Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Hayali ve pembe senaryolar çizilmesin / ŞÜKRÜ ADANIR YAZDI

Ortadoğu Sanayici ve Girişimci İş İnsanları Derneği (OSGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Adanır, Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Sahhaf’ın Türkiye’ye yönelik “Irak’ın kuzeyine yönelik hava saldırılarını durdurma, aksi halde ekonomik yaptırım” çağrısını Abori’ye değerlendirdi. İşte Şükrü Adanır’ın kaleme aldığı yazı: “Geçtiğimiz Haziran ayında Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından, Türkiye’nin gerçekleştirdiği bombardıman nedeniyle Irak’ın hava sahası ve […]

Hayali ve pembe senaryolar çizilmesin / ŞÜKRÜ ADANIR YAZDI
  • 12 Temmuz 2020 23:34
  • 27 Nisan 2022 10:38

Ortadoğu Sanayici ve Girişimci İş İnsanları Derneği (OSGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Adanır, Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Sahhaf’ın Türkiye’ye yönelik “Irak’ın kuzeyine yönelik hava saldırılarını durdurma, aksi halde ekonomik yaptırım” çağrısını Abori’ye değerlendirdi. İşte Şükrü Adanır’ın kaleme aldığı yazı:

“Geçtiğimiz Haziran ayında Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından, Türkiye’nin gerçekleştirdiği bombardıman nedeniyle Irak’ın hava sahası ve egemenliğinin ihlal edildiği gerekçesiyle tepki göstermiş ve başta ekonomik olmak üzere bir takım yaptırımlarda bulunmak üzere girişimlerde bulunabileceğini açıklaması bize bir çok konuda yeniden düşünmemizi ve düşünce üzerinden bir takım sonuçlara varmamız gerektiğini hatırlatmış oldu.

Çünkü; Bu olayın sadece askeri boyutu ile değerlendirmemiz bizi yanılgıya götürecektir. Kapı komşumuz ile olan münasebetlerimiz sadece güvenlik eksenli olmamalı, bu ülke ile ilgili enerji ve ekonomi politikalarımızı göz ardı edemeyiz. Başta Güneydoğu ve Doğu Anadolu olmak üzere bu ülkenin yarattığı ekonomik katma değeri dikkate alındığında içinde bulunduğumuz mevcut konjonktür her ne kadar ülke ekonomisi üzerinde etkili bir bütçe yaratmıyor olsa da, bölge açısından oldukça önemli rakamsal verileri oluşturmaktadır. Aslında mevcut verilerden çok Irak ile yaratılabilecek ekonomik rezervin büyüklüğü üzerinden bir değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Başta Suriye olmak üzere yaşanan istikrarsızlık Irak ile istenilen düzeyde iş hacminin gelişmesine olumsuz anlamda etki yaratmakta, ancak taşların yerine oturması ile birlikte iş hacmi beklenilen düzeye ulaşacağına inanıyoruz. Ayrıca, bölgeye düzenlenen askeri operasyonların tarihsel geçmişine bakıldığında istenilen sonuçların elde edilmediğini, yani çözüme endeksli bir adım olmadığını görüyoruz. Irak Diş İşleri Bakanlığı yaptığı açıklamada operasyonların durdurulması istenirken bunun yerine Irak hükümetinin her iki ülkenin çıkarlarını güvence altına alan sınır güvenliği konusunda ortak işbirliğine hazır olduğuna da vurgu yapıldı.

Evrensel düzeyde yaşanan pandemi salgınından dolayı yaşanan ekonomik dar boğaz Türkiye’yi etkilediği ve bu etki Güneydoğu, Doğu Anadolu bölgesinde katlanarak artmaktadır. Lütfen bir takım çevreler yöneticilere şirin görünme adına hayali ve pembe senaryolar yazmaktan vazgeçsin. İş dünyası telafisi mümkün olmayan bir sürece doğru hızla yol almaktadır. Esnaf işyerine kilit vurmakla kalmayıp, içinde bulunduğu borç batağından dolayı psikolojik rahatsızlık içindedir. Ekonomik politikalar güvenlik politikaların gerisinde durmasın, aynı etki ile dikkate alınmalıdır. Irak’ta çok ciddi yatırımlarımız ve iş ilişkilerimizin olduğu unutulmamalı ve atılan her adımın bu ilişkileri çıkmaz sokaklara doğru sürüklediğini görmezden gelemeyiz.”