DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

GGC’nin “Geleneksel Yılın Başarılı Gazetecileri Ödülleri” sahiplerini buldu

Son Güncelleme :

24 Eylül 2023 - 14:17

GGC’nin “Geleneksel Yılın Başarılı Gazetecileri Ödülleri” sahiplerini buldu

Türkiye’nin en yaygın ve etkili basın meslek örgütleri arasında yer alan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nin (GGC) bu yıl 37’ncisini düzenlediği “Geleneksel Yılın Başarılı Gazetecileri Ödülleri” yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nin Sümerparkı’ndaki lokalinde gerçekleşen ödül töreni gecesine, büyük ilgi gösterildi. Törene AK Parti Milletvekili Suna Kepoğlu, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Yeşil Sol Parti Milletvekili Adalet Kaya, Trabzon’un Arsin Belediye Başkanı Mehmet Sait Gürsoy, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Fidan, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, DTSO, DİSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, Diyarbakır Barosu, Memur Sen, AK Parti, HDP, DSP, Saadet, İYİ Parti, DEVA Partisi il başkanları, çok sayıda STK temsilcisi, iş insanları ve gazeteciler katıldı.

‘CESARETİ VE FEDAKARLIĞI ÖDÜLLENDİRİYORUZ’

Gecenin açılış konuşmasını GGC Başkanı Mücahit Ceylan, Diyarbakır’ın içinde bulunduğu coğrafya ve jeopolitik konumu nedeniyle Ortadoğu’daki en önemli basın merkezlerinden biri olduğunu ifade ederek, “Geçmişten günümüze bölgemiz ve Ortadoğu coğrafyasında yaşanan zorlu ve olağanüstü süreçleri deneyimlemiş buradaki meslektaşlarımızın insanüstü çabayla sergiledikleri gazetecilik faaliyetleri, elbetteki diğer bölgelerdeki gazetecilik faaliyetlerinden farklılık göstermektedir.

Bu akşam burada ödüllerini alacak olan arkadaşlarımızın aslında sadece mesleki çalışmalarını değil, ortaya koydukları cesareti ve fedakarlıkları da ödüllendiriyoruz.

Bir yandan, gazetecilik ahlakını, meslek etiğini ve ilkelerini hiçe sayarak kişisel çıkarları uğruna kalemini kiralayan, satan, görevi kamuoyu menfaatini korumak iken güç odaklarının emellerine hizmet ederek gazeteciliği peşkeş çekip kutsal mesleğimizin itibarını zedeleyenlere yönelik mücadelemizi kararlılıkla sürdürürken;

Bir yandan da, kentimiz ve bölgemizin sosyal ve ekonomik gelişiminin ivme kazanması için de sorumluluk üstlenerek bu kapsamda resmî kurumlar, yerel yönetimler ve STK’larla kentin ve kentlilerin menfaatini önceleyen çalışmaların ve projelerin bir parçası olmaya gayret gösteriyoruz” dedi.

YILDIZ TÜRK’TEN DUYGUSAL KONUŞMA

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaşamanı yitiren gazeteciler ile yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle 19 Ekim 2022’de vefat eden GGC Onursal Üyesi Raif Türk’e adanan gecede, Türk’ün eşi Yıldız Türk de duygusal bir konuşma yaptı. Türk, “Çok duygusal bir gece yaşıyorum. Canım bu kadar acı çekerken sevgili Raif Türk’ün eşi olmanın onurunu, şerefini yaşıyorum. Bu gecenin rahmetli eşim Raif Türk ve depremde kaybettiğimiz gazetecilere adanması ahde vefadır. GGC başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Ödüle layık görülen diğer haberler ise şöyle:

Türkçe Yazılı Basın (gazete-dergi) kategorisi Haber Dalı:

İHA’dan Rıdvan Yeşilırmak’ın ‘Depremde ölenlerin mezarlığında yürek yakan manzaralar’ haberiyle birincilik. Güneydoğu Ekspres Gazetesi’nden Fuat Bulut’un ‘Bağlar’da 82 canlı bomba’ haberiyle mansiyon.

İnternet Haber Dalı:

Amida Haber’den İlyas Akengin’in ‘Selahattin Demirtaş Diyarbakır’a getirildi’ haberiyle birincilik Tigris Gazetesi’nden Norşin Öncel’in ‘9 yılını midyeye verdi ama hiç midye yiyemedi’ haberiyle mansiyon.

İnternet Röportaj Dalı:

Gazete Duvar’dan Ardıl Batmaz’ın ‘Adıyaman’daki mezarlığın kepçe operatörü: Bir seferinde 150 kişi gömdük, uyuyamıyorum’ haberiyle birincilik Artı Gerçek’ten Şirin Bayık’ın ‘Şırnak kömüründe tekelleşme: Paranın tamamı bir kişiye kalıyor’ haberiyle mansiyon.

Eğitim Haberleri Dalı:

İHA’dan Yakup Sağlam ile Mücahit Kantarcıoğlu’nun ‘Kızlar başardı; eğitimle kaderleri değişecek’ haberiyle birincilik AA’dan Bestami Bodruk ile Ömer Yasin Ergin’in ‘Öğretmenler Masalcı Nine ve Müciddin haberiyle mansiyon.

Ekonomi Haberleri Dalı;

Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi’nden Mahir Solmaz’ın ‘İnşatta Kanada ile Türkiye arasında köprü olacak’ haberiyle birinci.

Kültür Sanat Haberleri Dalı:

AA’dan Ahmet Kaplan ile Ekrem Payan’ın ‘Aziz Amca 10 yıldır rengarenk giyiniyor’ haberiyle mansiyon.

Spor Haberleri Dalı:

AA’dan Mehmet Sıddık Kaya’nın ‘Çobanlıktan dünya kupasına uzanan başarı’ haberiyle birinci

Sağlık Haberleri Dalı:

İHA’dan Rıdvan Kılıç’ın ’17 yılda 427 endoskopi yapılan hastaya tanı konulamıyor’ haberiyle birinci

İHA’dan Muhammed Ali Çiftçi’nin ‘Korucuyu evlat ikin, koruyucu anne oldu’ haberiyle mansiyon.

Sayfa Düzeni Dalı:

Güneydoğu Ekspres Gazetesi’nden Nermin Zengin birincilik, Batman Demokrat Gazetesi’nden Nimet Dal mansiyon.

Fotoğraf Kategorisi:

AA’dan Rıdvan Korkulutaş’ın ‘Bingöl’de kayak heyecanı ilkbaharda da sürüyor’ fotoğrafı birincilik

AA’dan Aydın Arık’ın ‘Depremle topyekun mücadele’ fotoğrafı mansiyon.

Televizyon Kategorisi Televizyon Haber Dalı:

TRT World’den Jaffer Hasnain ile Faruk Yüce’nin ‘Enkazda 7 gün boyunca hayatta kalmayı başaran Baran’ın öyküsü’ haberiyle birinci, Reuters’dan Ümit Özdal’ın ‘Türkiye’nin orta kesimlerinde 7,9 büyüklüğündeki deprem’ haberiyle ikinci, A Haber’den Sinan Yılmaz ile Mehmet Sıddık Bilge’nin ‘Deprem bölgesine yardıma gitti, ayağı kırıldı ancak enkaz başından ayrılmadı’ haberiyle mansiyon.

Drone Çalışması Dalı:

İHA’dan Kamil Can Kılıç’ın ‘Kömürhan Köprüsü’ drone çalışması birinci, TRT’den Serdar Topdemir’in ‘Doğu ve Güneydoğu kentlerinin dron görüntüleri’ çalışması mansiyon.

Kamera Çalışması Dalı:

Waar Tv’den Atilla Görür’ün ‘Çınar’ çalışması birincilik

Artı Gerçek Tv’den Mizgin Tabu’nun ‘İkizköylü kadınların Akbelen Ormanı mücadelesi’ çalışması mansiyon.

TV Programı Dalı;

Amed Tv’den Nesrin Erdoğmuş’un ‘Bir Ses Bir Nefes’ programı birinci.

Kürtçe Kategorisi Kürtçe Haber Dalı:

Kürdistan 24’ten Mahir Yüksek ile Hakan Erkıran’ın Li gündeki ji 55 Avahiyan 52 Avahi Ruxeyane’ haberi birincilik, TRT Kurdi’den Necati Seyitoğlu’nun ‘Fedekariye Zımane Kurdi’ haberi mansiyon.

Kürtçe Belgesel Dalı:

Rudaw’dan Mehmet Kanevi’nin ‘Gol gola qulanga’ adlı belgeseli birincilik

Rudaw’dan Şevket Herki’nin ‘Yüzyıllık değirmen’ belgeseli mansiyon.

Kürtçe TV Program Dalı:

TRT’den Barış Uzal’ın ‘Sosin’ programı birincilik

Rudaw’dan Abdulsselam Akıncı’nın ‘Bername’ programı mansiyon.

Spor Programı Dalı:

TRT Kurdi’den Ahmet Altaş’ın ‘Z Futbol’ programı birinci.

Radyo Kategorisi:

TRT GAP Radyo’dan Gülistan Fırat’ın ‘Bölge gündemi’ programı birincilik, Can Radyo’dan Leyla Irmak’ın ‘Kaniya Dengbejan’ programı mansiyon.

GGC Özel Ödülü:

-Şarkın Yıldızları kitabıyla Diyarbakırspor’a yaptığı katkıları nedeniyle NTV Kameramanı İbrahim Ateşoğlu, Peşimdeki Melek kitabıyla yaptığı çıkış nedeniyle El Cezire Türkiye Prodüktörü Yılmaz Akıncı, TV100 Haber Sunucusu Erdoğan Aktaş, TGRT Haber Ana Haber Sunucu Tuna Öztunç, CNN Türk Haber Sunucu Semiha Şahin, NTV Haber Sunucu Burcu Kaya ve CNN Türk muhabiri Fulya Öztürk’e.

GGC Vefa Ödülü;

GGC Onursal Üyesi Raif Türk’ün adına Yıldız Türk ve GGC Basın Özgürlüğü Ödülü, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) adına Direktör Veysel Ok’a takdim edildi.