Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Fransa ordusundan Macron’a bir ‘iç savaş’ uyarısı daha

Fransa’da bir grup asker, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yanısıra bakan, milletvekili ve generallere, “ülkede iç savaş çıkacağı” uyarısında bulundu. Aşırı sağcı Valeurs Actuelles dergisinde yayınlanan bildiride, “Fransa’nın düşmanlarıyla mücadele eden ve 21 Nisan’daki açık mektuba imza atan emekli general, emekli ve muvazzaf subay ve askerlerin, iktidara sorun çıkaran kişiler olarak adlandırıldığı ancak onların tek hatasının ülkesini […]

Fransa ordusundan Macron’a bir ‘iç savaş’ uyarısı daha
  • 11 Mayıs 2021 06:17

Fransa’da bir grup asker, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yanısıra bakan, milletvekili ve generallere, “ülkede iç savaş çıkacağı” uyarısında bulundu.

Aşırı sağcı Valeurs Actuelles dergisinde yayınlanan bildiride, “Fransa’nın düşmanlarıyla mücadele eden ve 21 Nisan’daki açık mektuba imza atan emekli general, emekli ve muvazzaf subay ve askerlerin, iktidara sorun çıkaran kişiler olarak adlandırıldığı ancak onların tek hatasının ülkesini sevmek olduğu” savunuldu.

“Görevde olan her rütbeden askerin, yasa gereği yüzleri açık şekilde kendini ifade edemediği ancak sessiz kalmasının da imkansız olduğu” belirtilirken, “Aramızdan bazıları Afganistan, Mali, Orta Afrika ve diğer yerlerde düşman ateşini gördü. Bazıları silah arkadaşını kaybetti. Bizim topraklarımızda taviz verdiğiniz İslamcılığı yok etmek için canlarını ortaya koydular” dendi.

Bildiride, Macron, bakanlar, milletvekilleri ve generallere ‘harekete geçme’ çağrısında bulunuldu.

20 emekli general, emekli ve muvazzaf 100’e yakın subay ve binden fazla askerin yine Valeurs Actuelles sitesinde 21 Nisan’da yayınladığı bildiride, “ülkede büyüyen bir kaos olduğu” ifade edilerek Macron’a “Bunu engellemezse iç savaş çıkacağı ve ölümlerden sorumlu olacağı” uyarısında bulunulmuştu.