Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

“Etek boyu” skandalında yeni gelişme!

HABER/ABORİ Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), İstanbul Anadolu Adliyesi 2. İş Mahkemesi’nde avukatın etek boyunu mahkeme tutanağına geçiren hakim hakkında soruşturma başlattı. Türkiye Barolar Birliği’nden de “Hakim, yetkisini kötüye kullandı” açıklaması geldi. İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi’nde görülen bir duruşmada hakim ile kadın avukat arasında “etek boyu” tartışması yaşandı. Hakim, etek boyunun avukatlık mevzuatına aykırı […]

“Etek boyu” skandalında yeni gelişme!
  • 29 Mayıs 2019 14:31

HABER/ABORİ

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), İstanbul Anadolu Adliyesi 2. İş Mahkemesi’nde avukatın etek boyunu mahkeme tutanağına geçiren hakim hakkında soruşturma başlattı. Türkiye Barolar Birliği’nden de “Hakim, yetkisini kötüye kullandı” açıklaması geldi.

İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi’nde görülen bir duruşmada hakim ile kadın avukat arasında “etek boyu” tartışması yaşandı. Hakim, etek boyunun avukatlık mevzuatına aykırı olduğunu savunarak, etek boyunun fotoğrafının çekilmesini istedi. Kadın avukat etek boyunun çekilmesini istemedi. Duruşmada izleyici olan 2 avukat da etek boyunun mevzuata uygun uygun olduğunu söyledi.

TUTANAKLARA GEÇTİ

Tutanaklara yansıyan tartışmada hakim dosyaya ulaşan bilirkişi raporunu okudu ve avukatlara söz verdi. Söz alan kadın avukat bilirkişi raporuna karşı konuşmaya başladı. Bu sırada hakim, kadın avukatın eteğinin diz üstünden yaklaşık 15 santim yukarıda olduğunu, bu hali ile avukatlık mevzuatına aykırı olduğunu, giyim kuşam etik kurallarına aykırı olduğunu ifade etti. Dinleyici sıralarında bulunan 2 avukata da etek boyunun avukatlık hukuku mevzuatına, örfüne uygun olup olmadığı soruldu. 2 avukat da etek boyunun avukatlık, hukuka ve örfüne uygun olduğunu, özgürlük alanı ile ilgili olduğundan etek boyuna müdahale edilmemesi gerektiğini belirtti.

HAKİM, ETEK BOYUNUN ÇEKİLMESİNİ İSTEDİ

Hakim, baro başkanlığına bildirilmesi için etek boyunun cep telefonu ile fotoğrafının çekilmesini istedi. Kadın avukat ise “Etek boyumun çekilmesini istemiyorum” dedi. Yaşananlar duruşma tutanağına geçti. Hakim, duruşma zaptının bir suretinin İstanbul Baro Başkanlığı’na gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

HSK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Hakimler ve Savcılar Kurulu, İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi Hâkimi Mehmet Yoylu hakkında soruşturma başlattı. HSK 2. Daire’nun, gün içinde de toplanarak Yoylu’nun açığa alınıp alınmayacağını görüşmesi bekleniyor. HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, “Soruşturma izni verdik. Gereğini yapacağız, kamuoyu merak etmesin” dedi.

TBB: HAKİM, YETKİSİNİ KÖTÜYE KULLANDI

Türkiye Barolar Birliği’nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada da şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul Anadolu Adliyesi İş Mahkemesinde üzücü bir olay yaşanmıştır. Mahkemenin hakimi, bir kadın avukatın kıyafetine karışmıştır. Yetkisini kötüye kullanmıştır. Mahkemesini küçük düşürmüştür. Aynı zamanda meslektaşımızı bu şekilde baskı altına almış ve taciz etmiştir. Yargılama yaptığı işi bırakıp, meslektaşımızı kılığı kıyafeti yüzünden yargılamaya kalkışmıştır. Hatta fotoğrafını çekmeye teşebbüs etmiştir. Bu hakim daha önce Balıkesir’de bir meslektaşımıza kürsüden hakaret edip onu darp etmiş olan bir kişidir. Sorunludur. Bugün yaşanan olay bu kişinin hakimlik görevine o olaydan sonra devam ettirilmiş olmasının sonucudur. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu tarafından derhal HSK ile görüşülmüştür. HSK, hakim hakkında şu an itibariyle soruşturma açmıştır. Meslektaşımıza geçmiş olsun diliyoruz. Kuşkusuz bu olayı sonuna kadar takip edeceğiz.”