Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ENGİN YEŞİL ANLATIYOR | DTB’de tarımsal üretimi artırma seferberliği

HABER/ABORİ Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, 2019 yılında borsa kotasyonunda bulunan pamuk ve buğday tescillerinde ilerleme yaşandığını belirterek, 2020 yılında hedeflerinin 300 bin ton pamuk, 1 milyon ton da buğday tescili olduğunu söyledi. Diyarbakır’ın pamuk üretiminin ülke genelinin yüzde 10 ihtiyacını karşıladığını belirten DTB  Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır bölgesinde şu an 600 bin […]

ENGİN YEŞİL ANLATIYOR | DTB’de tarımsal üretimi artırma seferberliği
  • 13 Ocak 2020 13:31

HABER/ABORİ

Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, 2019 yılında borsa kotasyonunda bulunan pamuk ve buğday tescillerinde ilerleme yaşandığını belirterek, 2020 yılında hedeflerinin 300 bin ton pamuk, 1 milyon ton da buğday tescili olduğunu söyledi.

Diyarbakır’ın pamuk üretiminin ülke genelinin yüzde 10 ihtiyacını karşıladığını belirten DTB  Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır bölgesinde şu an 600 bin dönüm pamuk ekimi yapıldığını ifade etti.

“GEREKLİ ALT YAPIMIZI GÜÇLENDİRİYORUZ”

Bölgede Silvan Projesi’nin tamamlanmasıyla 2 milyon 350 bin dönüm arazinin sulamaya açılmasının ve 1,5 milyon dönüm de ise pamuk ekimi yapılmasının beklendiğini anlatan Yeşil, şunları söyledi:

“Bu da Türkiye’nin ithal ettiği pamuğun yüzde 50’sinin bundan böyle Diyarbakır’dan karşılanması demektir. Bizler bölgemiz için çok önemli olan Silvan Projesi’nin tamamlanması için gerekli tüm desteklerin sağlanacağına inanıyoruz. 2020 yılını tarımsal üretimi artırma yılı olarak görmekteyiz. Diyarbakır Ticaret Borsası olarak bu amaçla gerekli alt yapımızı güçlendirmekteyiz.

SATIŞ SALONLARINI FAALİYETE GEÇİRDİK, LABORATUVARLAR KURDUK

Ürünlerimizin ulusal ve uluslararası pazarlarda değerlendirilmesi için satış salonlarımızı faaliyete geçirmiş bulunmaktayız. Lisanslı depo, tohum çimlendirme ve sertifikasyon laboratuvarı ve elektronik ortamda online satışların yapılması için çalışmalarımızı tamamlamaktayız.

“HUBUBAT ALIM SATIM PAZARINI BİRLEŞTİRECEĞİZ”

Öte yandan 2019 yılında borsa kotasyonunda bulunan ürünlerimiz için ilgili üyelerimizden komisyonlar oluşturduk. Bu komisyonlarımız ile birlikte 2020 yılında daha aktif çalışarak sorunların çözümüne katkı sunacağız.2020 yılında özellikle Diyarbakır’da bulunan hububat alım satım pazarlarını birleştirerek, modern bir hububat alım satım pazarını oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

2020 yılında tarımsal ürünlerde ithalat yapan değil, ihracat yapan bir ülke konumuna geleceğimizi umut ederek tüm üreticilerimize ve üyelerimize bol kazançlı bereketli bir yıl diliyorum.”