Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Dünyanın 8’inci harikası: REWANDUZ

Irak Federal Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Erbil kentinin Rewanduz ilçesi, önemli turizm duraklarından biri. İç turizmde önemli bir yeri olan olan Rewanduz, aynı zaman Irak’tan gelen Arapların da tercih ettiği mekanlar arasında. Erbil kent merkezine 107 kilometre mesafede yer alan ilçede bulunan yüksek dağlar, şelaleler ve kanyon turistlerin ilgisini çekiyor. Rewanduz, iki derin vadi olan […]

Dünyanın 8’inci harikası: REWANDUZ
  • 10 Eylül 2020 00:03
  • 10 Eylül 2020 00:05

Irak Federal Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Erbil kentinin Rewanduz ilçesi, önemli turizm duraklarından biri. İç turizmde önemli bir yeri olan olan Rewanduz, aynı zaman Irak’tan gelen Arapların da tercih ettiği mekanlar arasında. Erbil kent merkezine 107 kilometre mesafede yer alan ilçede bulunan yüksek dağlar, şelaleler ve kanyon turistlerin ilgisini çekiyor.

Rewanduz, iki derin vadi olan “Harend” ve “Küli Hale Reş” arasında yer alıyor. Bu ilçe, deniz seviyesinden 1500 m yükseklikte. Güneyde Kurk Dağları, doğuda Hınderin Dağları, kuzeyde Zozık Dağları ve batıda Berdavest Dağları çevrelemektedir. Revandez kelimesi iki Kürtçe kelimeden oluşmaktadır. İlki “Revan” bir Kürt aşiretinin adı, “Duz” ise kale anlamındadır.

Beyhal Şelalesi

Beyhal Şelalesi kendi başına bir yazlık yerdir. Erbil şehrinden 105 km uzaklıktadır. Oraya ulaşım iki yoldan yapılmaktadır. Birincisi: Geliye Ali Beg şelalesinin yukarısından, doğuda dağa tırmanarak geçmektedir. İkincisi ise, Soran ilçesinden geçip doğuda Revanduz ilçesine uğradıktan sonra Beyhal Şelalesine inilir. Bu şelale dağın ortasında doğal bir şekilde akıyor. Burası Erbil ili ve Soran ilçesinin ikisine birden bağlıdır. Bu şelale cazibeli doğal manzaralarla bilinmektedir. Bu yüzden yerli ve yabancı binlerce turist ve yazlıkçı orayı ziyaret etmektedir. Özellikle yaz aylarında hava sıcaklığı bölgede düşmektedir.

Harend Vadisi

Bu doğal yer, çarpıcı güzelliğiyle ayrıcalıklıdır. Revandez ilinin batısına ve onu Soran ilçesine bağlayan yol üzerinde yer almaktadır. Bu vadi, Erbil ilinden 104 km uzaklıkta ve deniz seviyesinden 980 m yüksekliktedir. Bu yüzden vadi iki parçadan oluşmaktadır. Birinci parça: tam olarak (Kavlukan) köyünün içinde olduğu kenardan başlar ve buna Küli Harend adı verilir. Diğer parça ise Revanduz’e yakın bir yerde yer alıp Harend adı verilmektedir.