Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Dünya’da bir ilk! Kürt barbie bebeği “Bejan” geliyor

Merkezi Batman’da bulunan Erkam Yazılım Şirketi, dört aşamadan oluşan “Bejan” isimli ilk Kürtçe dijital oyununu piyasaya sunmak için hazırlıklarını tamamladı. “Bejan Çizgi Film”, “Bejan Oyun”, “Bejan Eğitim Seti” ve “Bejan Oyuncak” olarak dört aşamadan oluşan projenin ilk galası Diyarbakır’da yapılacak. Batmanlı işadamı Behmen Doğu, Diyarbakır’da animasyoncu ve Kürtçe dublaj yapan 21 kişilik ekiple, “Bejan” karakterinde […]

Dünya’da bir ilk! Kürt barbie bebeği “Bejan” geliyor
  • 23 Temmuz 2020 00:01
  • 27 Nisan 2022 10:34

Merkezi Batman’da bulunan Erkam Yazılım Şirketi, dört aşamadan oluşan “Bejan” isimli ilk Kürtçe dijital oyununu piyasaya sunmak için hazırlıklarını tamamladı. “Bejan Çizgi Film”, “Bejan Oyun”, “Bejan Eğitim Seti” ve “Bejan Oyuncak” olarak dört aşamadan oluşan projenin ilk galası Diyarbakır’da yapılacak.

Batmanlı işadamı Behmen Doğu, Diyarbakır’da animasyoncu ve Kürtçe dublaj yapan 21 kişilik ekiple, “Bejan” karakterinde dünyanın ilk Kürtçe dijital çocuk oyununu piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

Önümüzdeki günlerde galası yapılacak olan Bejan Projesi, dört aşamadan oluşuyor.

Independent Türkçe’nin haberine göre, projenin ilk ayağında Bejan Oyun var. Bejan Oyun, tüm akıllı telefonlardan, tabletler ve bilgisayarlardan indirilip oynanabilecek şekilde tasarlanıyor. 2-5 yaş arası çocuklara hitap eden oyun, eğlenerek öğretme yöntemi ile Kürtçe dilini öğretmeyi hedefliyor.

İkinci aşamada ise Bejan Çizgi Film yer alıyor. Her sezonu 15 bölümden oluşacak olan çizgi film, ilk etapta Kürtçe ve Türkçe dublajla yayınlanacak. Bejan çizgi filminde; ana karakter “Bejan” adında 7 yaşında bir kız çocuğu olacak. Bejan dışında insan yüzlü, uçabilen “Şahmaran” adında bir karakter de yer alacak.

Erkam Yazılım Şirketi, projenin üçüncü aşamada ise Bejan Eğitim Seti hazırladı. Eğitim Seti 20 kitaptan oluşacak. Seti hazırlarken var olan tüm Kürtçe çocuk eğitim kitapları incelendi. 3 adet anaokul, 10 adet 7-10 yaş (ilk okul seviyesi), 5 adet resimli hikaye kitabı, 1 adet boyama kitabı ve 1 adet görsel nesneler sözlüğünden oluşan bir eğitim seti hazırlandı.

Dördüncü aşaması Bejan Oyuncak olacak. Bu aşamada da oyun, çizgi film ana karakterlerin oyuncakları üretilecek.

İş adamı Behmen DOĞU.

Şirketin merkezi Batman’da, mutfağı Diyarbakır’da

Projeyi hayata geçirecek isim olan Batmanlı iş adamı Behmen Doğu, hazırlık sürecinin bir yıl sürdüğünü söyledi. Projeyi, ilk kez Independent Türkçe’ye anlatan Behmen Doğu, şunları söyledi:

“Projemizin mutfağı önemli ölçüde Diyarbakır. Senaryomuzu, müziğimizi, dublajımızı burada yaptık. Bejan karakteri ile yerel kültürümüzü tanıtmayı hedefliyoruz. Çizgi filmi izleyen başta çocuklarımız olmak üzere farklı ülkelerden çocuklar da bölgedeki kültüre aşina olacaklar.

Ana karakterler; Bejan ve gizemli güçleri olan Şahmeran

Bejan çizgi filmi; iki boyutlu ürettiğimiz bir yapım. Bejan, bir mirin (Bey) kızı. Delal, Mem, Mirza isminde arkadaşları var. Bejan ile birlikte Şahmeran ana karakterimiz var. Şahmeran, yarı insan, yarı hayvan; uçabilen, zamanda yolculuk yapabilen bir isim. Şahmaran karakterine ilişkin tasarımımız şöyle olacak. Çeşitli zamanlara ve çeşitli medeniyetlere gidiyoruz. Farklı mekanları ve kültürleri tanıtıyoruz. Bejan’ı izlediğiniz zaman yerel mimariyi, müzikleri göreceksiniz. Bazen tandır ekmeğini, bazen dengbejlerimizin sesini işiteceksiniz. Çok farklı, çok keyifli, yeni trendlere uygun uyarlamalar yaptık. Küresel bir marka olacağına inanıyoruz Bejan’ın. Çizgi film dışında çok dilli olarak geliştireceğimiz, Türkçe, Kürtçe, İngilizce dil seçeneklerinin desteklerinin olacağı Bejan oyunumuz var. Bejan, oyun dünyasından çocuklara eğitici bilgiler verecek.

“Çocuk oyunlarında öncülük yapmak istiyoruz”

Pedagojik yönü çok güçlü, vurdulu kırdılı olmayan kültürel açıdan eğlenceli bir oyun olacak. Pandemi sürecinde anlaşıldı ki oyun sektörü çok gelişmiş durumda fakat bölgemizde neredeyse hiç yatırım yok. Biz bu konuda öncülük yapmayı düşünüyoruz. Bejan’ın Oyun Dünyası adıyla yılda en az iki oyun üretmeyi hedefliyoruz. Projemizin tanıtım galasını Diyarbakır, İstanbul ve Erbil’de yapmayı planlıyoruz. İlk galamızı Diyarbakır’da olacak.”

(Kaynak: Independent Türkçe)