Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Dünya Bankası, Türkiye için kesenin ağzını açtı

HABER/ABORİ Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele için Dünya Bankası (World Bank) Türkiye’ye önemli bir krediyi onayladı. 24 Nisan’da onaylanan kredinin miktarı 100 milyon dolar olarak açıklandı. Dünya Bankası’nın resmi sitesinde yer alan bilgilere göre kredi, Türkiye’nin Covid-19 pandemisinin sağlıkla ilgili etkilerine karşı aldığı önlemleri desteklemek için hazırlandı. Türkiye Cumhuriyeti’ne onaylanan Acil Covid-19 Sağlık […]

Dünya Bankası, Türkiye için kesenin ağzını açtı
  • 26 Nisan 2020 23:37
  • 28 Nisan 2022 21:48

HABER/ABORİ

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele için Dünya Bankası (World Bank) Türkiye’ye önemli bir krediyi onayladı. 24 Nisan’da onaylanan kredinin miktarı 100 milyon dolar olarak açıklandı.

Dünya Bankası’nın resmi sitesinde yer alan bilgilere göre kredi, Türkiye’nin Covid-19 pandemisinin sağlıkla ilgili etkilerine karşı aldığı önlemleri desteklemek için hazırlandı. Türkiye Cumhuriyeti’ne onaylanan Acil Covid-19 Sağlık Projesi, Dünya Bankası’nın 2 Nisan 2020 tarihinde açıkladığı 14 milyar dolar tutarındaki küresel Hızlandırılmış Fonunun bir parçasını oluşturdu.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Tano Kouame kredi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu finansman Türkiye’nin etki azaltma ve hastalık yönetimi olanaklarını güçlendirerek COVID-19 pandemisinin potansiyel olarak yüksek sağlık ve insan maliyetlerinden kaçınma kapasitesini güçlendirecektir. Bu proje ile desteklenen önlemlerle insanların hayatlarını kurtarılmasına katkıda bulunacağımızı umut ediyoruz” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanacak 100 milyon dolarlık kredi, Covid-19 pandemisinin yayılma hızını kesmek ve sağlık sisteminin vakaları tespit ve tedavi etme kapasitesini güçlendirmek için hükümeti desteklemeye yönelik iki bileşenden oluşuyor.