DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

DTSO Başkanı Kaya: Teşvik paketleri işe yaramadı, bölgeler arasında fark açıldı

Son Güncelleme :

07 Aralık 2019 - 12:21

DTSO Başkanı Kaya: Teşvik paketleri işe yaramadı, bölgeler arasında fark açıldı

HABER/VEYSİ POLAT

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, bölgeler arası kalkınmışlık farklarını ortadan kaldırmak için çıkarılan teşvik paketlerinin işe yaramadığını, tersi sonuçlara sebep olduğunu söyledi.
Moda ve Hazır Giyim Federasyonu’nun (MHGF) Sektörel İletişim Toplantısı’na ev sahipliği yapan DTSO Başkanı Kaya, MHGF’nin yaptığı çalışmanın doğru analiz ve doğru sonuca ulaşma anlamında çok değerli olduğunu ifade etti. “MHGF, bugün belki de ülkenin en çok ihtiyaç duyulan bir şeyi yapıyor. Kent kent gezerek hem sektörü anlatıyor, analizlerle doğru bir çalışma yapıyor ki bu anlamda tam da bizim buna ihtiyacımız var. Çünkü bu iş sadece merkezi hükümetlere bırakılmayacak kadar önemlidir. Sadece yatırımcı ve istihdam sayısını ele alarak yürüyoruz ama bunun gelecekte doğru konumlanması, kümelenmesini yapmazsak süreç içerisinde, geçmişte 1990’lı yıllarda olduğu gibi yeni yeni çöplükler oluşturacağız bu bölgelerde. Bizim önümüzdeki en büyük tehlikelerden biri bu. Bölgenin, Anadolu’nun kentlerini ziyaret ederek, araştırmalar yaparak, analiz ederek, nasıl hareket edilmesi gerektiğini belirlemek ve bunu ilgili yerlere iletmek önemlidir. Sağlıksız bir rekabetten çok illerin doğru bir şekilde hazır giyim, tekstil sektöründe konumlanmasını sağlama anlamındaki katkılardan dolayı da başkana teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin de kutuplaşma olduğuna vurgu yapan Kaya, şöyle devam etti: “Maalesef bu sorunu ülkemizde de derinlemesine yaşıyoruz. Toplum, algılar üzerinde yönetilerek karşı karşıya getirilen bir çok yapılarımız var. Etnik anlamda, dini anlamda. Bu ziyaretler, bu dokunmalar, bu ağırlamalar Türkiye’ye verilecek mesaj anlamında da çok önemlidir. Organize Sanayi Bölgemizde arsa tahsis ettiğimiz yatırımcıların yüzde 40’ı batı illerinden. Ancak içlerinden bir tanesi bile yatırımcı değil. Yatırım için gelenlerin hepsi de bölge kökenli, batıya yatırımcı için giden insanlarımız. Bu anlamda bu ziyaret çok önemli. Çünkü Türkiye, merkezi hükümetler tarafından teşvik sistemlerinin ve kümelenme çalışmalarının bölgede çok sağlıklı sonuçlar vermediğini çok net görüyoruz. Bugüne kadar 20’den fazla teşvik yasası yürürlüğe girdi. Ancak bu teşvikler bölgeler arası kalkınmışlık farkı daha çok açılmaya başlandı. Tam tersi sonuçlar çıktı.”