Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DTB Başkanı THY’ye sordu: Diyarbakır seferi Paris’ten neden daha pahalı

HABER/ABORİ Turizmde hedeflediği 3 milyon rakamını yılın ilk ikinci çeyreğinde yakalamak isteyen Diyarbakır’a Türk Hava Yolları’ndan getirilen sefer azaltma kararına tepkiler sürüyor. Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, 2018’in ilk altı ayında 6 bin 600 olan uçak seferinin bu yıl 5 bin 500’e düşürüldüğünü ifade ederek, bu yanlıştan dönülmesini istedi. Yeşil, “İş insanlarımız ticari görüşmeleri […]

DTB Başkanı THY’ye sordu: Diyarbakır seferi Paris’ten neden daha pahalı
  • 5 Temmuz 2019 19:02

HABER/ABORİ

Turizmde hedeflediği 3 milyon rakamını yılın ilk ikinci çeyreğinde yakalamak isteyen Diyarbakır’a Türk Hava Yolları’ndan getirilen sefer azaltma kararına tepkiler sürüyor. Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, 2018’in ilk altı ayında 6 bin 600 olan uçak seferinin bu yıl 5 bin 500’e düşürüldüğünü ifade ederek, bu yanlıştan dönülmesini istedi. Yeşil, “İş insanlarımız ticari görüşmeleri için Şanlıurfa, Elazığ gibi illerimizden batıya seyahat etmek zorunda kalmaktadır. Artan uçuş ücretleri nedeniyle vatandaşların Avrupa uçuşu bedelinden fazla para ödemekte olması kabul edilecek bir durum değildir. Diyarbakır-Paris ile Diyarbakır-İstanbul uçuş bedeli arasında bir farklılık bulunmamaktadır. İstanbul uçuş ücreti Paris uçuş ücretinden daha pahalı, bu yanlış politikadan bir an evvel dönülmesi gerekiyor. Aksi taktirde kent turizmi, yatırım ve ihracatımız ciddi anlamda zarara uğrayacaktır.”

TÜRSAB Güneydoğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Mehmet Akyıl, uçak sefer sayısının artırılmasını istedi.

“TURİZME DARBE VURULUYOR”

TÜRSAB Güneydoğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Mehmet Akyıl ise bu yıl kente olan ilgi nedeniyle günlük sefer sayısının en az 35-40 olması gerektiğini söyledi. Akyıl, “Diyarbakır’daki uçuş sayısı Adana, Trabzon, İzmir gibi illerimizdeki uçuş sayıları kadar olmalıdır. Kentte gelen her uçakta turist grubu bulunmaktadır. Uçuş sayılarının düşük kalması otomatikman fiyatların yükselmesine neden oldu. Diyarbakır’dan yapılan seyahatlere sefer yetersizliği ve yolcu yoğunluğu nedeniyle yüksek fiyat çıkmaktadır. Yüksek fiyatta kente olan ilgiyi azalmaktadır. Bu nedenle acilen ilimize tüm uçak firmaları ek seferler çıkarılıp uçuş sayılarını da arttırmalıdırlar” dedi.

Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, THY’ye ye “sefer sayılarını artırın” çağrısı yaptı.

“VALİ VE SİYASETÇİLER DEVREYE GİRMELİ”

Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu da, THY’ye ye tepki göstererek, “Turizm merkezine dönen, konum ve coğrafya olarak da önemli bir yere sahip olan şehrimize THY tarafından yapılan sefer eksiltme akıllara soru işareti bırakıyor. Ankara’ya, İstanbul’a uçan bir vatandaşımızın Avrupa’ya uçan bir vatandaştan daha fazla para ödemesi akıl tutulması gibi bir şey. Bu konuda siyasetçiler ve Sayın Valimize büyük görev düşmektedir” dedi.