Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DOGÜNSİFED: En kurak dönemi yaşıyoruz, çiftçiye acil destek verilmeli

Doğu Güneydoğu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED), bölgede son 20 yılın en kurak döneminin yaşandığını açıklayarak, hükümete 7 maddelik destek çağrısı yaptı. DOGÜNSİFED’den yapılan yazılı açıklamada, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan halkın temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bu nedenle bölge ekonomisinde tarımsal faaliyetlerin ve tarım ürünlerinin önemi oldukça büyüktür. Bölgenin coğrafi yapısının tarıma […]

DOGÜNSİFED: En kurak dönemi yaşıyoruz, çiftçiye acil destek verilmeli
  • 5 Mayıs 2021 18:37

Doğu Güneydoğu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED), bölgede son 20 yılın en kurak döneminin yaşandığını açıklayarak, hükümete 7 maddelik destek çağrısı yaptı.

DOGÜNSİFED’den yapılan yazılı açıklamada, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan halkın temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bu nedenle bölge ekonomisinde tarımsal faaliyetlerin ve tarım ürünlerinin önemi oldukça büyüktür. Bölgenin coğrafi yapısının tarıma elverişli olması ve verimli topraklara sahip olmasından dolayı tarımsal ürün çeşitliliği görülmektedir. Tarımsal ürünlerin sanayi ile buluşması halinde bölgedeki işsizliği azaltmakta, istihdam alanı yaratmakta ve ülke ekonomisine ciddi bir değer katmaktadır. Bölgede yapılan barajların sulama ünitelerinin devreye girmemesi bu risk oranını artırmaktadır. Bu yıl bölgede son 20 yılın en kurak dönemini yaşıyoruz” denildi.

7 MADDELİK TALEP LİSTESİ AÇIKLANDI

Açıklamada, acil talepler şöyle sıralandı:

1-Bölge illerimiz acilen afet bölgesi ilan edilmelidir.
2-Dekar bazlı 350 TL kuraklık desteği sağlanmalıdır.
3-Çiftçilerin kullandıkları kredilerin faiz borçları silinmeli ve ana paranın ödenmesi geniş bir zamana yayılmalıdır.
4-Çiftçinin BAĞ-KUR primleri 1 yıl devlet tarafından karşılanmalıdır.
5-Elektrik borcu olan çiftçilerin, elektrikleri kesilmemeli ve ödeme planı geniş zamana yayılmalıdır.
6-Sulamada kullanılan elektrik fiyatlarında indirime gidilmelidir.
7-Mazot, gübre ve tohum desteği artırılmalıdır.