Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakırlılara hakaret gibi karar!

HABER/ABORİ Diyarbakır’ın tarihi Sur İlçesi’nde bulunan Hz. Süleyman Camii’ndeki 27 Sahabeye ait ipekten yapılmış tarihi sancağın, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından “eserin muhafazasının uygun koşullarda ve hırsızlık olaylarına karşı güvenilir olmadığı kanaatiyle” 7 yıl önce Gaziantep Mevlevihane Vakıf Müzesi’ne gönderildiği ortaya çıktı. Kentin en kutsal mekanlarından biri olan ve her gün yüzlerce kişinin ziyaret edip dua […]

Diyarbakırlılara hakaret gibi karar!
  • 15 Temmuz 2019 13:00

HABER/ABORİ

Diyarbakır’ın tarihi Sur İlçesi’nde bulunan Hz. Süleyman Camii’ndeki 27 Sahabeye ait ipekten yapılmış tarihi sancağın, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından “eserin muhafazasının uygun koşullarda ve hırsızlık olaylarına karşı güvenilir olmadığı kanaatiyle” 7 yıl önce Gaziantep Mevlevihane Vakıf Müzesi’ne gönderildiği ortaya çıktı.

Kentin en kutsal mekanlarından biri olan ve her gün yüzlerce kişinin ziyaret edip dua ettiği Hz. Süleyman ve sahabelere ait mezarların yanı başında bulunan tarihi sancağın Gaziantep’e gönderildiği öğrenildi. Güneydoğu Ekspres Gazetesi’ne açıklama yapan Vakıflar Diyarbakır Bölge Müdürü Metin Evsen, söz konusu sancağın, kentte hırsızlık olayları nedeniyle muhafaza edilemeyeceğinden, 2 Ağustos 2012 tarihinde Gaziantep Mevlevihane Vakıf Müzesi’ne teslim edildiğini, Diyarbakır’da Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait müze açılması halinde kentte sergileneceğini söyledi.

Vakıflar Diyarbakır Bölge Müdürü Metin Evsen, Güneydoğu Ekspres’e yaptığı özel açıklama şöyle: “Mülkiyeti Sultan Süleyman Vakfı’na ait Hz. Süleyman Camii’nde bulunan teberrükat eşya vasfındaki sancak, idaremiz uzman elemanlarınca yeniden yapılan tespitte eserin muhafazasının uygun koşullarda ve hırsızlık olaylarına karşı güvenilir olmadıkları kanaatine varılmış olduğundan, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 04.04.2012 tarih ve 7399 sayılı talimatlarına istinaden Bölge Müdürlüğümüze en yakın Gaziantep Mevlevihane Vakıf Müzesi’ne gerekli tedbirler alınarak 02.08.2012 tarihinde teslim edilmiştir. Mezkur sancak H. 1225-1235 tarihli olup ipek malzemeden dokunmuştur. İddia edildiği gibi Diyarbakır fethinde kullanılan sancak değildir. Bölge Müdürlüğümüze bağlı Vakıf Müzesi açılması halinde, Gaziantep Mevlevihane Vakıf Müzesi’nden teslim alınarak sergilenecektir.”