DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

Diyarbakırlı tekstilci Oğurlu: Kentimiz hak ettiği yerde değil

Son Güncelleme :

27 Ağustos 2020 - 16:46

Diyarbakırlı tekstilci Oğurlu: Kentimiz hak ettiği yerde değil

VEYSİ POLAT

Hükümetin 6. Bölge Teşvik uygulamasından faydalandırdığı ve yatırımcıya önemli avantajların sağlandığı Diyarbakır’da ihracatta gerileme yaşanıyor. .Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Diyarbakır’ın Temmuz 2019 ihracatı 16 milyon 308 bin dolar, Ocak-Temmuz 2019 ihracatı 89 milyon dolar olarak gerçekleşti. Temmuz 2018’de Diyarbakır ihracatı 19 milyon 971 bin dolar, Ocak-Temmuz 2018 ihracatı ise 114 milyon 188 bin dolar olarak gerçekleşmişti. Diyarbakır’ın Haziran 2019’daki ihracatı 9 milyon 469 bin dolar, Ocak-Haziran 2019 toplam ihracatı 72 milyon 711 bin dolar olarak gerçekleşmişti. Yine İstanbul Sanayi Odası’nın Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu içerine giremeyen Diyarbakır’daki tabloyu, kentin deneyimli tekstilcilerinden biri olan iş adamı İhsan Oğurlu’ya sorduk.

“HAK ETTİĞİMİZ YERDE DEĞİLİZ”

Uzun yıllar GÜNTİAD Genel Başkanlığı yapan İhsan Oğurlu, aynı zamanda iç giyim firması JİBER’in Yönetim Kurulu Başkanı. Diyarbakır’ın bulunduğu konum itibariyle Ortadoğu’ya açılan önemli kapılardan biri olduğunu ifade eden Oğurlu, “Ne yazık ki kente yönelik ön yargılar, yerelde ciddi işbirliğinin olmaması ve bürokrasi nedeniyle hak ettiğimiz yerde değiliz” dedi.

 

“KARGO İHRACATÇILIĞI YAPILIYOR, VERİLERİN % 50’Sİ YANSIMIYOR”

İhracat rakamları üzerinden tabloyu değerlendiren Oğurlu, özellikle tekstil sektörünün girdi ve çıktılarının “kargo ihracatçılığı” nedeniyle kent hanesine yazılmadığını söyledi. Oğurlu, şöyle devam etti:

“İhracat rakamlarının yüzde 50’si Diyarbakır verilerine yansımıyor. Rusya ve Ortadoğu’ya yapılan ihracatların yüzde 90’ı kargo üzerinden yapılıyor. Müşteri gelince kargo anlaşmalı diyor. Ürünü verince fatura İstanbul’daki kargoya kesiliyor. Böyle olunca da veriler Diyarbakır’a yansımıyor. Genel olarak kentimizdeki ihracat yeterli değil. Üç büyük engelimiz var. Katma değeri yüksek ürünler burada üretilmiyor. Büyük firmaların merkezi Diyarbakır’da değil ve kargo ihracatçılığının fazla yapılması. Bu üç etken Diyarbakır ihracatının gelişmesinde engel. Bu ihracat yeterli değil. İzmir’de bir firmayı biliyorum. 10 yıllık ihracatı Diyarbakır’ın ihracatı kadar. Bölgeye ne yazık ki yatırımcı gelmiyor. Oysa ham maddesi olan bir yer. Sanayiciler olarak hepimizin eksiği var. Bölgemizi iyi anlatamadık, iletişim kuramadık, yerel yöneticilerin sürekli ayrışmaları, STK’larla ortaklaşamadığı için bir ayağı eksik kaldı.

“HEPİMİZİN EKSİĞİ VAR”

Batının bölgeye karşı, özelikle medyanın bölgeyi bir çatışma bölgesi olarak yansıtması nedeniyle yatırımcı gelmedi. STK’ların yek vücut olmadığı bir yere kimse gelmez. İstanbul’da yaşanan olaylar burada yaşanmıyor. En küçük bir olayda 5 yıl önceki görüntülerle farklı bir algı yaratılıyor. Hala batıdaki yatırımcı gelelim mi gelmeyelim mi diye tereddüt de. Tüm bunlara karşı DTSO öncülüğünde STK’ların çalışmaları var. Ama yeterli mi elbette değil. Bürokrasinin yoğun olduğu bölgedeyiz. Baskı olmadan sonuç alamayız. Taleplerimizi gündemde tutup, ilgili yerleri baskı yapmaya devam etmeliyiz.  10 tane marka Diyarbakır’dan çıkarsa daha güçlü oluruz.  Markalaşmaya önem vermeliyiz.”