Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır’ın yılan hikayesine dönen bir “lojistik üs” meselesi

5 yıl önce Diyarbakır’dan dünyanın en büyük lojistik üssü diye bilinen İspanya’nın Zaragoza kentinde inceleme yapıldı ancak bir arpa boyu yol alınamadı. AYLA GÜNEŞ/ABORİ Diyarbakır, barındırdığı ticari potansiyeli ile Ortadoğu’nun çekim merkezi olsa da sanayicilerin en büyük talebi olan “lojistik köy” konusu yıllardır kent gğndemini meşgul ediyor. Bu konuda oda ve borsalar, STK’lar ve merkezi […]

Diyarbakır’ın yılan hikayesine dönen bir “lojistik üs” meselesi
  • 1 Mayıs 2019 01:16
  • 1 Mayıs 2019 01:47

5 yıl önce Diyarbakır’dan dünyanın en büyük lojistik üssü diye bilinen İspanya’nın Zaragoza kentinde inceleme yapıldı ancak bir arpa boyu yol alınamadı.

AYLA GÜNEŞ/ABORİ

Diyarbakır, barındırdığı ticari potansiyeli ile Ortadoğu’nun çekim merkezi olsa da sanayicilerin en büyük talebi olan “lojistik köy” konusu yıllardır kent gğndemini meşgul ediyor. Bu konuda oda ve borsalar, STK’lar ve merkezi yetkililer 5 yıldır uğraş verse de somuta dönüşmüş bir adım henüz hayata geçmiş değil.

İlk adım 5 yıl önce DTSO, MÜSİAD ve dönemin Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy tarafından atılmı; dünyanın en büyük lojistik üssü diye bilinen ve 14 milyon metrekare alan ve 12 bin istihdam ile Avrupa’nın en büyük Lojistik Merkezi olan İspanya’nın Zaragoza kendinde inceleme yapılmıştı. Ancak o günden bugüne kağıt üzerinde planlamalar yapılsa da pratiğe geçmiş bir adım yok.

Diyarbakır’da dün yapılan bir toplantıda “Diyarbakır Lojistik Köy Projesi”, uluslararası lojistik firmaların da katılımıyla tanıtıldı.  Umarız bu defa ki toplantı da sadece tanıtım düzeyinde kalmaz.