Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır’ın tescil alan 9 yemeği görücüye çıktı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) başvurusu üzerine “Coğrafi İşaret Tescili” alan dokuz yöresel lezzetin tanıtım toplantısı yapıldı. Yaptıkları toplantının gecikmiş bir lansman toplantısı olduğunu belirten DTSO Başkanı Mehmet Kaya, “Oldukça iyi bir başlangıç yaptık bu konuda. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu işte yalnız başımıza değiliz. Büyükşehir Belediyesi, Valilik ve Esnaf Odasıyla birlikte […]

Diyarbakır’ın tescil alan 9 yemeği görücüye çıktı
  • 29 Mayıs 2021 18:48

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) başvurusu üzerine “Coğrafi İşaret Tescili” alan dokuz yöresel lezzetin tanıtım toplantısı yapıldı. Yaptıkları toplantının gecikmiş bir lansman toplantısı olduğunu belirten DTSO Başkanı Mehmet Kaya, “Oldukça iyi bir başlangıç yaptık bu konuda. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu işte yalnız başımıza değiliz. Büyükşehir Belediyesi, Valilik ve Esnaf Odasıyla birlikte coğrafi işaretli ürünlerimizi ortaya çıkarmak, bunu tanıtmak, bununla ilgili olarak bunu ticarileştirmek ve bunu Avrupa’ya taşıyacak şekilde tescillendirmek, temel hedefimiz budur. Tabi bunu yaparken hem kültürümüzü koruyoruz, hem geçmişimize saygı göstererek, geçmişte bu topraklarda yaşayan insanların kültürlerine saygı göstererek, aldığımız o değerleri de geleceğe taşıyoruz. Bunun en önemli dallarından biri de önemli bir istihdam oluşturmaktır” diye konuştu.

Coğrafi İşaret Tescili alan yemekler şöyle: “Diyarbakır Şehriye, Diyarbakır Üsküre Kebabı, Diyarbakır Tavuk Eşkenesi, Diyarbakır Tirit, İçliköfte, Kabak Meftunesi, Kenger Boranisi, Kuru Dolma, Simindirik Çorbası.”