DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

Diyarbakır’ın saklı cenneti: Aynkebir Serd

Son Güncelleme :

12 Ağustos 2023 - 13:26

Diyarbakır’ın saklı cenneti: Aynkebir Serd

Diyarbakır’da sıcaktan bunalan yoksul kesimin doğal serinleme havuzu olan merkez Sur ilçesindeki Anzele Suyu’ndan sonra benzer bir alan da Hani ilçesinin Seren Köyü’nde bulunuyor. Etrafı kayalarla çevrili yörenin ‘saklı cenneti’ olan Aynkebir Serd Suyu’na giren vatandaşlar, bunaltıcı havada serinliyor.

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde bulunan berraklığı, doğal güzelliği ve buz gibi olmasıyla vatandaşların tercih ettiği Aynkebir, bunaltıcı sıcak havalarda ziyaretçilerini ağırlıyor.

Hani ilçesi Seren köyünde bulunan Aynkebir, Basra sıcaklarının etkisini gösterdiği Diyarbakır’da doğal güzelliği, buz gibi suyu ve güzellikleriyle vatandaşların vazgeçilmezi haline geldi. Ziyaretçilerine eşsiz manzara sunan Aynkebir suyunun dağların arasından gelip dev kayalıkların içerisinden çıktığı biliniyor. Suyun serin ve berraklığıyla göz kamaştıran Aynkebir, bir zamanlar terör olayları nedeniyle vatandaşların gitmeye çekindiği şimdi ise huzur ortamın sağlanmasıyla ziyaretçilerin uğrak mekanı oldu.

İstanbul’dan memleketi Diyarbakır’a gelen Adil Gürler, torunlarıyla sıcak havada serinlemek için Aynkebir suyunu tercih ettiklerini dile getirdi.

İstanbul’da böyle doğal güzelliklerin fazla bulunmadığını söyleyen Gürler, “27 senedir İstanbul’da yaşıyorum. Memleketim Diyarbakır’ın Hani ilçesini çok özledim ve geldim. Bugün de saklı cennet olarak dediğimiz Aynkebir’de torunlarımla serinlemeye geldik. Çok mutluyum. Keşke buraya bir tesis yapsalar da daha da güzel ortam oluşurdu. İstiyoruz ki buralara bir tesis yapılıp kalkındırılsın. Buralara hasret çekiyoruz. İstanbul’da fazla böyle ortamlara gidemiyoruz. Ayda bir şehir dışına çıksak çıkıyoruz. Onun dışında bir şey yok. Aynkebir suyu herhalde üçe bölünüyor. Biri Hani ilçesine gidiyor, biri buraya geliyor, diğeri ise Dicle ilçesine kadar gidiyor. Ama bu suyun değerini kimse bilmiyor. Buranın suyu buz gibidir. Burada millet sudan faydalanarak domates, karpuz gibi meyve sebze ekiyor. Bu suyun doğallığı kayaların altından çıkıp gelmesidir” dedi.