Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır’ın beklediği önemli misafir geldi

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, Diyarbakır’a sabahın erken saatlerinde geldi. Restore edilerek açılan Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nin bahçesinde kahvaltı yapan Maşalyan ve beraberindeki heyet, Valilik ve STK ziyaretlerine başladı. Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, yarın 500 yıllık Surp Sarkis Ermeni Kilisesi’nin restorasyon çalışmaları için destek çağrısında bulunacak. Sur ilçesi Alipaşa Mahallesi’nde bulunan ve halk arasında […]

Diyarbakır’ın beklediği önemli misafir geldi
  • 26 Haziran 2024 13:42

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, Diyarbakır’a sabahın erken saatlerinde geldi. Restore edilerek açılan Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nin bahçesinde kahvaltı yapan Maşalyan ve beraberindeki heyet, Valilik ve STK ziyaretlerine başladı.

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, yarın 500 yıllık Surp Sarkis Ermeni Kilisesi’nin restorasyon çalışmaları için destek çağrısında bulunacak. Sur ilçesi Alipaşa Mahallesi’nde bulunan ve halk arasında “Çeltik Kilisesi” olarak bilinen tarihi yapı, uzun yıllar çeltik işleme fabrikası olarak kullanılmıştı. Patrik Maşalyan, yarın düzenlenecek restorasyon başlangıç törenine katılacak ve törende bir konuşma yaparak destek çağrısında bulunacak.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nun desteğiyle başlatılan restorasyon projesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sağladığı 5 milyon lira hibe destek ile yürütülüyor. Cegamedya’nın aktardığına göre, Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkan Yardımcısı Ohannes Gafur Ohanyan, sağlanan ödeneğin restorasyon için yetersiz olduğunu belirterek, daha fazla katkı çağrısında bulundu. Ohanyan, kilisenin onarımının tamamlanmasıyla Diyarbakır turizmine de önemli bir katkı sunacağını vurguladı.