Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır’daki STK’lar koronavirüse karşı ayaklandı: Endişeliyiz, birlikte bu illeti yenmeliyiz

Diyarbakır’da faaliyet yürüten 25 Sivil Toplum Örgütü, kentte “pik” yapan koronavirüse karşı duyarlılık çağrısı yaptı. Ortak açıklamada, şu ifadelere yer verildi, “Normalleşme sürecinden sonra vatandaşlarımızın maske takmadan ve en önemlisi de fiziki mesafe kurallarına uymadan gündelik yaşama geçmeleri bu artışın en önemli nedenlerinin başında yer almaktadır. Bununla birlikte bulaşmayı tetikleyen sosyal ve kültürel etkinliklerin (düğün, […]

Diyarbakır’daki STK’lar koronavirüse karşı ayaklandı: Endişeliyiz, birlikte bu illeti yenmeliyiz
  • 22 Temmuz 2020 09:57
  • 27 Nisan 2022 10:35

Diyarbakır’da faaliyet yürüten 25 Sivil Toplum Örgütü, kentte “pik” yapan koronavirüse karşı duyarlılık çağrısı yaptı.

Ortak açıklamada, şu ifadelere yer verildi, “Normalleşme sürecinden sonra vatandaşlarımızın maske takmadan ve en önemlisi de fiziki mesafe kurallarına uymadan gündelik yaşama geçmeleri bu artışın en önemli nedenlerinin başında yer almaktadır. Bununla birlikte bulaşmayı tetikleyen sosyal ve kültürel etkinliklerin (düğün, nişan, nikah ve sünnet törenleri, mevlit, taziye, bayramlaşma vb.) yanı sıra diğer hijyen kurallarına (el yıkama, maske takma) uyulmaması tehlike boyutunu daha çok tırmandırmıştır. Vaka sayısının artış seyrine girmesi ile birlikte İl Hıfzıssıhha Kurulunun 10 Haziran 2020 tarihli kararı ile sokağa maskesiz çıkmama yasağı getirilmiştir. Ancak buna rağmen vatandaşlarımızın kurallara uymamaları tehlikenin boyutunu her geçen gen gün daha çok arttırmaktadır.

Unutmayalım ki kendi sağlığımız kadar eş, dost, akraba ve bir bütün olarak toplumumuzun sağlığını da korumak zorundayız. Koronavirüs için yapılan aşı çalışmalarından olumlu sonuçlar alınana kadar maske kullanımı ve sosyal/fiziki mesafe kurallarına uyalım, bunu gündelik yaşamımızın bir parçası haline getirelim. Evimizden çıkmak zorunda kaldığınız her an maskemizi takmayı, ellerimizi sıkça sabunla yıkamayı ihmal etmeyelim. Önümüzde kurban bayramı var. Toplumsal ve dini kültürümüzün en önemlilerinden olan bayramlaşmayı bu bayramda da yapmayalım, teknolojik iletişim kanallarını (telefon, SMS, WhatsApp) kullanarak bayramlaşalım. Kurban kesme ve dağıtımında hijyen kurallarına çok büyük bir titizlikle uyalım. Bu süreçte hasta kişilerle karşılaşmamıza ve hastalığın yayılmasına neden olacak sosyal ve kültürel faaliyetlerimizi (ev ziyaretleri, düğün, nikâh, nişan, mevlit, piknik vb.) kısıtlayalım, mümkün olduğunca erteleyelim. Düğün ve nişan gibi yakın mesafe gerektiren etkinliklerde halay, govend, dans gibi oyunları oynamaktan kaçınalım. Evlerde, açık veya kapalı mekânlarda mevlit ve taziye etkinlikleri yapmayalım, toplu yemek dağıtımında kaçınalım. Taziye ziyaretlerinin yeni taziyelere neden olmaması için taziye dileklerimizi telefon ile iletelim, İnsanlarla temas ettiğimiz her yerde ağız ve burnumuzu kapatacak şekilde maske takalım. Toplu taşıma araçlarına, alış-veriş merkezleri gibi yerlerde sosyal/fiziki mesafe kurallarına (en az 1.5 metre ara) titizlikle uyalım. Hepimizin birbirimize ihtiyacı olduğu bir süreçten geçtiğimizi unutmadan, kişisel değil toplumsal yaşama uygun davranıp uzmanların ve ilgili kurumların uyarılarına riayet edelim.”

Açıklamada, imzası bulunan kurumlar şöyle:

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanlığı, Diyarbakır Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, AMED KESK Şubeler Platformu, Diyarbakır Eczacılar Odası, Diyarbakır Diş Hekimleri Odası, Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşinsanları Dernekleri Federasyonu, Diyarbakır Sanayici ve İşinsanları Derneği, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Meclisi, MÜSİAD Diyarbakır Şubesi, Doğu ve Güneydoğu İşkadınları Derneği, Diyarbakır İş Kadınları Derneği, TOBB Diyarbakır Genç Girişimciler Kurulu, TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu, HAKSİAD Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Girişimci İş Kadınları Derneği, Diyarbakır Organize Sanayi İşinsanları Derneği, TÜMSİAD Diyarbakır Şubesi, Güneydoğu Tekstil Sanayici ve İşinsanları Derneği, Diyarbakır Mermerciler ve Madenciler Derneği.