Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır’daki STK’lar, intiharlar için harekete geçti

VEYSİ POLAT Diyarbakır’da son aylarda artan intihar olayları, kentteki Sivil Toplum Kuruluşlarını (STK) harekete geçirdi. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabipler Odası, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği’nden oluşan heyet, kentte en çok intiharların yaşandığı Silvan’da incelemelerde bulundu. Yakınlarını kaybeden […]

Diyarbakır’daki STK’lar, intiharlar için harekete geçti
  • 19 Mayıs 2021 18:07

VEYSİ POLAT

Diyarbakır’da son aylarda artan intihar olayları, kentteki Sivil Toplum Kuruluşlarını (STK) harekete geçirdi. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabipler Odası, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği’nden oluşan heyet, kentte en çok intiharların yaşandığı Silvan’da incelemelerde bulundu. Yakınlarını kaybeden aileleri ziyaret eden heyet, başsağlığı dileklerinde bulundu ve ailelerle sohbet etti.

ACILI BABA “SİLVAN’DA AÇLIK VAR, YOKSULLUK VAR” DEMİŞTİ

Heyetin görüştüğü isimlerden biri de 28 Ekim 2020 tarihinde Malabadi Köprüsü’nden atlayarak intihar eden Dindar Gür’ün (26) babası Müfit Gür’dü. Müfit Gür, daha önce Abori’ye verdiği mülakatta şunları söylemişti:

“Evde tek çalışanım. Asgari ücretle çalışıyorum. İki çocuğum evli, evde 6 çocuğumla birlikte 8 nüfusuz. 3’ü de okul okuyor. İntihar eden oğlum büyük haksızlığa uğradı. 2015 yılında bekçilik sınavını kazandı. Daha sonra iki mülakatı da geçti ama silah alımına çağırmadılar. Bunu sormak için gittiğim dönemin emniyet müdürü ‘bu olayı kurcalama seni yok ederim’ dedi. Oysa ki ben babaydım ve oğlumun işe alınmama sebebini bilmem en doğal hakkımdı. Oğlum bir suç işlemişse, hırsızlık yapmışsa bunu bana söylemeleri gerekmez miydi? Benim oğlum AK Parti üyesiydi ve bugüne kadar karakol yüzü görmemişti. Bu olaydan sonra sürekli ‘hakkım yenildi’ diyen oğlumun psikolojisi bozuldu. Tedavi görüyordu bir süredir.

Oğlu intihar eden Müfit Gür, daha önce Abori’ye açıklamalarda bulunmuş, “Oğlum işsizlikten bunalıma girmişti” demişti.

İŞKUR üzerinden bir iki kez 6’şar aylık iş çıktı kendisine. Çalıştıkça mutlu oluyordu. İş bittikten sonra yeniden psikolojisi bozuluyordu. 25 Ekim akşamı eve gelmeyince polise ve savcılığa durumu bildirdik. 28 Ekim’de cesedini Malabadi Köprüsü’nün altında bulduk. Sizin aracılığınızla Sayın Cumhurbaşkanı’ma seslenmek istiyorum. Ben de AK Parti üyesiyim; siyaseten bir karşılık veya beklenti olmadan söylüyorum. Gençlerimize sahip çıkın. Torpille işe almalara son verin. İŞKUR ne için var. İşsiz olanlara öncelik vermesi gerekmez mi? Silvan’da açlık var, yoksulluk ve işsizlik var. Bu gençlere sahip çıkın. Benim canım yandı, başka evlatlar da canına kıymasın.”

SİLVAN’DA 6 AYDA 12 KİŞİ İNTİHAR ETTİ

Silvan’da Ekim 2020-Mayıs 2021 tarihleri arasında Zehra Eken (18), Bilal Yalçın (17), İmam Kılıç (18), M.İ.A (18), Dindar Gür (26), Yusuf Uyanık (28), Ferhat Yavuz (18), Şaban Simpil (20), Ozan Tanış (30), Ronayi Çerkezoğlu (17) ve Süleyman Hasoğlu (26) adlı kişiler olmak üzere toplam 12 kişi intihar etmişti.