Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır’daki hastanede iki ayda yaşanan 37 bebek ölümü yargıya taşındı

HABER/ABORİ Diyarbakır Birlik ve Akademik Düşünce Derneği’nin (BAD-DER) Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde yaşanan bebek ölümleri ile ilgili iddiası yargıya taşındı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi de dernek yönetimini arayarak, eldeki bilgi ve belgeleri istedi. Kısa adı BAD-DER olan Diyarbakır Birlik ve Akademik Düşünce Derneği Başkanı Muhammed Beybur, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde 2018’de 37 bebeğin […]

Diyarbakır’daki hastanede iki ayda yaşanan 37 bebek ölümü yargıya taşındı
  • 29 Ağustos 2019 23:04
  • 29 Ağustos 2019 23:12

HABER/ABORİ

Diyarbakır Birlik ve Akademik Düşünce Derneği’nin (BAD-DER) Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde yaşanan bebek ölümleri ile ilgili iddiası yargıya taşındı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi de dernek yönetimini arayarak, eldeki bilgi ve belgeleri istedi.

Kısa adı BAD-DER olan Diyarbakır Birlik ve Akademik Düşünce Derneği Başkanı Muhammed Beybur, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde 2018’de 37 bebeğin enfeksiyondan kaynaklı öldüğünü, olayın gizlendiğini ve üstünün kapatılmak istendiğini açıkladı. Güneydoğu Ekspres Gazetesi’nin haberine göre Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan BAD-DER, İl Sağlık Müdürü M. Sait Avar, Halk Sağlığı Başkanı Zülfü Barış Şahin, Kamu Hastaneleri Başkanı Abidin Tüzün ve Kadın Doğum Hastanesi Başhekimi Özgür Demirel’in “Olası kast ile kasten öldürme-ihmali davranışla kasten öldürme-Taksirle öldürme” suçundan cezalandırılmasını istedi.

BAD-DER olan Diyarbakır Birlik ve Akademik Düşünce Derneği Başkanı Muhammed Beybur, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde 2018’de 37 bebeğin enfeksiyondan kaynaklı öldüğünü, olayın gizlendiğini ve üstünün kapatılmak istendiğini açıkladı.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BELGE VE BİLGİLERİ İSTEDİ

Söz konusu iddialardan sonra Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığı, dernek yönetimine ulaşarak, söz konusu hastaneyle ilgili eldeki bilgi ve belgeleri istedi. Konuyla ilgili görüştüğümüz Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, “Hastanenin yapmış olduğu araştırmada herhangi bir şüpheli bebek ölüme rastlanmadığı”nı bildirdi. “Yapılan denetimlerde Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi ve kuvözlerin temizliğinin yapılmadığının tutanak altına alındığını” belirterek, önümüzdeki günlerde eldeki bilgi ve belgeleri kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi.