DOLAR 18,5837 % -0.27
EURO 18,4185 % 0.25
GRAM ALTIN 1.023,57 % -0,17
ÇEYREK A. 1.673,54 % -0,17
BITCOIN 376.888 0.059
SON DAKİKA
hava 33°
onur ocakbaşı Festival Bellona Yeşil Ambalaj
Google News

Diyarbakır’da “Vatansız Ahmet”in büyük dramı: İki gündür açım

Son Güncelleme :

16 Nisan 2020 - 21:31

Diyarbakır’da “Vatansız Ahmet”in büyük dramı: İki gündür açım

HABER/ABORİ

34 yıl önce askerden firar ettiği için vatandaşlıktan çıkarılan Ahmet Önder, Diyarbakır İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün verdiği “Vatansız Müracaat Belgesi” ile mülteci statüsünde yaşıyor. Koronavirüs nedeniyle hamallık yapamadığını ve sosyal imkanlardan faydalanamadığını belirten Önder, “İki gündür açım. Bana sahip çıkın” dedi.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nde doğan 54 yaşındaki Ahmet Önder, 34 yıl önce askerden firar edince önce cezaevine düştü, ardından İçişleri Bakanlığı tarafından vatandaşlıktan çıkarıldı. Diyarbakır Valiliği ve İçişleri Bakanlığı’na yaptığı kimlik başvuruları reddedilen Önder, 3 yıldır Diyarbakır İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün vermiş olduğu “Vatansız Müracaat Belgesi” ile mülteci statüsünde yaşıyor.

Kimlik yerine geçen ancak yaşamın birçok alanında faydalanma imkanını kısıtlayan bu statüsü, koronavirüs salgını ve “Evde Kal” çağrılarının yapıldığı bu dönemde kendisini oldukça zorluyor. Geçimini sağladığı tek gelir kaynağı olan hamallığı da yapamayan Ahmet Önder, yardım için başvurduğu mercilerin kendisine dönüş yapmadığını, bir maskenin dahi kendisine verilmediğini anlatıyor.

“İKİ GÜNDÜR EVDE AÇIM”

Independent Türkçe’ye konuşan Ahmet Önder, şunları söyledi: “Bu hastalık da çıkmış tek odada kalmışım, bir yere de gidemiyorum. İki gündür açım ve kimse de bana bakmıyor. Elektrik borcumu ödeyemediğim için bir aydır kesik. Her şeyden yoksun durumdayım, zordayım. Bana verdikleri mülteci kağıdını kimlik diye vermişler. Bu belgeyi hastane bile kabul etmiyor. Herkese yardım yapılıyor ama ben hiçbir şekilde faydalanamıyorum. Muhtarlık da kaydım bile yok, kimse yardım da etmiyor. Lütfen derdime bir çare bulun.” 

YILLARDIR KİMLİK ALMA MÜCADELESİ VERİYOR

1986 yılında askerliğini yapmak üzere gittiği Balıkesir’deki birliğinden 6 gün sonra firar eden Ahmet Önder, İçişleri Bakanlığı’nın 31.03.1994 gün ve 1994/5469 sayılı kararı ile “askerliğini yapmadığı” gerekçesiyle Türk vatandaşlığından çıkarıldı.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü ile Bağlar İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne yaptığı vatandaşlık hakkı talepleri kabul edilmeyen Önder’e, Diyarbakır İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından 29 Mart 2017 tarihinde “Vatansız Müracaat Belgesi” verildi.

Yaptığı tüm müracaatlara rağmen “Milli güvenlik bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunması” gerekçe gösterilerek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı talebi reddedilen Önder, “Çocuklarımın, hatta torunlarımın kimliği var ama benim yok. Vatandaşlık hakkımı kazanmak için defalarca müracaat ettiğim İçişleri Bakanlığı, beni Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına almıyor. Mağdurum” diyor.