Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır’da “Sürdürülebilir Hayvancılık ve Tarımda Teknoloji” konferansı

HABER/ABORİ Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB), Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile Ticaret ve Ekonomi Kulübü, “Sürdürülebilir Hayvancılık ve Tarımda Teknoloji” konulu konferans düzenledi. DTSO Toplantı Salonu’nda gerçekleşen konferansa DTSO Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, Diyarbakır Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Ay, Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon […]

Diyarbakır’da “Sürdürülebilir Hayvancılık ve Tarımda Teknoloji” konferansı
  • 2 Kasım 2019 22:43

HABER/ABORİ

Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB), Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile Ticaret ve Ekonomi Kulübü, “Sürdürülebilir Hayvancılık ve Tarımda Teknoloji” konulu konferans düzenledi.

DTSO Toplantı Salonu’nda gerçekleşen konferansa DTSO Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, Diyarbakır Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Ay, Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Cevat Delil, Ticaret ve Ekonomi Kulübü Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı Mehmet Mehmet Ulutaş ile tarım ve hayvancılık sektörü temsilcileri katıldı.

DTSO Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, tarım politikalarındaki yanlışlıklara dikkat çekti. 

Toplantıda konuşan DTSO Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, tarım politikalarındaki yanlışlıklara dikkat çekti.  Avşar, “Türkiye’de tarım politikalarının başarılı olması ve tarım sektörünün kalkınması için bütünlüklü bir tarımsal kalkınma politikasını uygulamamız gerekiyor. Bunun için de öncelikle kırsal kalkınmayı desteklemek, genç nüfusu kırsalda tutacak yeni bir tarım politikası oluşturmalıyız. Geleneksel tarım politikalarının artık işlevlerini tamamladığı ve etkinliklerini kaybettiğini hepimiz biliyoruz. Elbette ki modern tarım ve hayvancılığı da geliştirmemiz gerekiyor. Bunun için hayvancılık sektörünün içinde bulunduğu dar boğazı aşmanın yollarını hep birlikte sorgulamalıyız” dedi.

Diyarbakır Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Ay.

DTB Meclis Başkanı Ahmet Ay ise, Türkiye’nin en önemli tarım şehirlerinden birinin de Diyarbakır olduğunu ifade ederek, “Bu önemi sürdürmemiz, sanayi girdisini ve verimliliği artırmamız için teknolojiye uzak olmamamız gerekmektedir” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Diyarbakır İl Kordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Cevat Delil.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Diyarbakır İl Kordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Cevat Delil ise tarım ve hayvancılık sektörünün, girdi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle can çekiştiğini ifade ederek, “Her kesimin üreticiye destek olması gerekmektedir. Girdi maliyetlerinin yüksek olması ve desteklemelerde yaşanan sıkıntılardan dolayı üreticilerimiz artık üretim yapmaktan vazgeçmektedirler’’ diye konuştu.