DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

Diyarbakır’da şapka çıkartılacak bir muhtar ve ibretlik bir bürokrasi örneği

Son Güncelleme :

20 Ekim 2020 - 0:46

Diyarbakır’da şapka çıkartılacak bir muhtar ve ibretlik bir bürokrasi örneği

VEYSİ POLAT

Türkiye’de devletin zirvesi, valiler ve belediye başkanları, “19 Ekim Muhtarlar Günü” nedeniyle hatırladı muhtarları. Kimi makamında ağırladı, kimi senede bir de olsa mahallelerin emektarlarına konuk oldu. Türkiye’nin her vilayetinde olduğu gibi Diyarbakır’da da benzer görüntüler yaşandı. Vali Münir Karaloğlu, muhtarları bir araya topladı, övgüler dizdi, görevlerini hatırlatıp, “millet için varız” mesajını verdi. İşte o toplantıya katılanlardan biri de hizmet binası olmadan 5 yıldır görev yapan merkez Sur ilçesinin Ziya Gökalp Mahallesi Muhtarı Muhsin Sanay’dı.

5 dönemdir Ziya Gökalp Mahallesi sakinlerinin muhtarlığa seçtiği Muhsin Sanay’ın hikayesi gerçekten filmlere taş çıkaracak türden…

1992’de Lice’nin Dibek (Derxust) Köyü’ndeki evlerinin “güvenlik” gerekçesiyle boşaltılıp yakılmasından sonra Diyarbakır’ın varoş ilçesi Sur’a göç etmiş Sanay. O dönem de yoksulluk diz boyu. Babasının yüküne omuz atmış. Elektronik tamirciliğinden iyi para kazanınca muhtarlığını yaptığı mahallenin ismini taşıyan Ziya Gökalp Lisesi’ni yarıda bırakmış. 1999’daki seçimde “Diyarbakır’ın en genç muhtarı” olarak mazbatasını almış. O gün bugündür sürgün geldiği mahallesinin muhtarı olmuş.

MUHTARLIK BİNASI HAVAYA UÇURULDU

Tarih 27 Ocak 2016’ya geldiğinde Muhsin Sanay, 780 hane ve 6 bin nüfuslu mahallesinde yeniden sürgün olmuş. İstikamet bu kez merkez Bağlar ilçesinin Cezaevi Semti. Hendekler ve sokağa çıkma yasaklarından sonra başlayan çatışmalar Sur içine yayılınca muhtarlığını yaptığı mahalle de 27 Ocak’ta bu kapsama alınmış. 3 günde mahallesinde patlayan bombalar başta tek katlı muhtarlık binası dahil birçok yapı yıkılmış.

“İlk gün bari mührümü alayım dedim, ona da izin vermediler. Yasak kalktığı günü mahalleye gittiğimizde ağladık. Muhtarlık mekanım yerinde yoktu, sokaklar bir savaş manzarasını anımsatıyordu. Pekçok ev ve işyeri hasar gördü. Nüfusun yüzde 80’i göç etti. Ben de mahallemi terk etmek durumunda kaldım” diyor Muhtar Muhsin Sanay.

Sürgünün sürgününü yaşamış 5 çocuğu ve eşiyle Muhsin Sanay. Daha sonra Sur’un seyyar muhtarı olmuş. Çantasında mührü, makası, yapıştırıcısı ve tel zımbasıyla her gün mahallesine gidip seçmenlerine hizmet etti aylarca.

Aradan 5 yıl geçti. Muhsin Sanay o tarihten bu yana televizyon tamirciliği dükkanında iki bin kişiye hizmet vermeye çalışıyor.

Geçen süre zarfında derdini kime anlatmamış ki…

HDP’li belediye başkanları, gelen giden valiler, kaymakamlar ve kayyumlar…

Sonuç yine yok!

Muhtarlar Günü nedeniyle kırmızı halılı makama konuk olan Muhsin Sanay, daha sonra yine 9 metrekarelik televizyon tamirciliği dükkanında vatandaşlarına hizmet etmeye döndü…

Üstelik bilgisayarı olmayan, gerekli tüm teknik araç ve gereçten yoksun olarak…