Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır’da pandemiye rağmen yatırımlar sürüyor; 53 yeni fabrika inşaatı devam ediyor

Koronavirüs pandemisine rağmen Diyarbakır’da yatırımlar sürüyor. Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) 1, 2 ve 3’üncü etapları dolunca 4’üncü etap da yatırımcılara tahsis edildi. Tahsisleri yapılan 53 fabrikanın inşaatı da devam ediyor. Koronavirüsün başladığı mart ayından sonra tedbirler kapsamında yaklaşık 3 ay kapalı olan fabrikalar da siparişleri yetiştirmek için vardiya sayılarını arttırarak 24 saat üretim yapmaya […]

Diyarbakır’da pandemiye rağmen yatırımlar sürüyor; 53 yeni fabrika inşaatı devam ediyor
  • 12 Kasım 2020 12:50

Koronavirüs pandemisine rağmen Diyarbakır’da yatırımlar sürüyor. Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) 1, 2 ve 3’üncü etapları dolunca 4’üncü etap da yatırımcılara tahsis edildi. Tahsisleri yapılan 53 fabrikanın inşaatı da devam ediyor. Koronavirüsün başladığı mart ayından sonra tedbirler kapsamında yaklaşık 3 ay kapalı olan fabrikalar da siparişleri yetiştirmek için vardiya sayılarını arttırarak 24 saat üretim yapmaya başladı.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) verilerine göre, Diyarbakır’ın ihracatı, eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 17,74 oranında arttı. Tarım, sanayi ve madencilik sektörlerinin toplamında geçen yıl eylül ayında 13 milyon 626 bin dolar düzeyinde olan ihracat, bu yılın eylül ayında 16 milyon doların üzerine çıktı. Eylül ayındaki toparlanma ve yüzde 17,74’lük bu artış, üreticiler için de umut oldu.

“PANDEMİ SÜRECİNDE BİLE TAHSİSLERE DEVAM ETTİK”

Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan, inşaat aşamasında olan 53 fabrikanın bir kısmının 2021 yılında, bir kısmının da 2022 yılında üretime geçeceğini söyledi. Bu yatırımların tamamlanmasıyla OSB’deki istihdam sayısının 14 bine ulaşacağını belirten Fidan, “Diyarbakır OSB, 915 hektardan oluşmaktadır. 1 ve 2’nci bölgelerimiz dolu olduğu için yer yok. 3’üncü organize sanayi bölgemizde de yer kalmadı. 3 ve 4’üncü sanayi bölgelerimizde şu an tahsis ettiğimiz ve inşaat aşamasında olan 53 fabrika var” dedi. İnşaatı süren fabrikaların bir kısmının 2021 yılı içerisinde, bir kısmının da 2022 yılı içerisinde üretime geçmiş olacağını ifade eden Fidan, “4’üncü etabımızda henüz altyapı olmamasına rağmen inşaatlar başladı. Şu anki çalışan sayımız 8 bin 500, bu yatırımlar tamamlanınca istihdam sayımız 14 bine ulaşacak. Pandemi sürecinde hiç durmadık, tahsislere devam ettik” dedi.

Fabrikaların, pandemi sürecinin başındaki 2-3 aylık durgunluk nedeniyle oluşan açığı kapatmak amacıyla vardiya sayılarını arttırdığını ve 24 saat üretim yaptıklarını aktaran Fidan, Türk ürünlerine rağbetin arttığını dile getirdi. Habur Sınır Kapısı’ndan günde 4 bin 270 TIR’ın giriş-çıkış yaptığını kaydeden Fidan, şunları söyledi: “Fabrikalar vardiya sayılarını çoğalttı ve siparişleri yetiştirmeye çalışıyor. Eskisi gibi Çin ürünlerine de rağbet yok, Türk ürünlerine rağbet attı, bunun da etkisi var. Şu an hali hazırda faaliyette olan ve üretim yapan 242 fabrikamız var. Bu fabrikaların çoğu ihracat yapıyor. Bizim amacımız Diyarbakır’ı istihdam üssü yapmak ve çalışan sayısını arttırmak. Diyarbakır, Orta Doğu’nun merkezidir. Suriye, Irak, İran ve Gürcistan kapıları yakındır. Sadece Habur Sınır Kapısı’ndan bugün 4 bin 270 TIR giriş-çıkış yapıyor. Bu, neden 5 bin, 6 bin olmasın. Biz bunun çoğunluğunun Diyarbakır’dan çıkması için çalışıyoruz ve elimizden geleni yapıyoruz. Bizim sloganımız ‘Üreten Diyarbakır’ ve üretmeye devam edeceğiz. Diyarbakır’ı istihdam üssü yapacağız.”