Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır’da koronavirüsün kol gezdiği ilçede ek tedbirler gündemde

VEYSİ POLAT/ABORİ Diyarbakır’da koronavirüs salgınına karşı tedbirler her geçen gün artırılırken, baharın gelişi ile birlikte kendini dışarı salanlar “Evde Kal” çağrılarına riayet etmemekte ısrar ediyor. Üstelik 20 yaş altı ve 65 yaş üstü nüfusun büyük bir bölümü de son günlerde gevşeyen kontroller nedeniyle sokakta dolaşmaya devam ediyor. Hafta sonu uygulanan iki günlük yasağın kalkmasının ardından […]

Diyarbakır’da koronavirüsün kol gezdiği ilçede ek tedbirler gündemde
  • 22 Nisan 2020 22:34

VEYSİ POLAT/ABORİ

Diyarbakır’da koronavirüs salgınına karşı tedbirler her geçen gün artırılırken, baharın gelişi ile birlikte kendini dışarı salanlar “Evde Kal” çağrılarına riayet etmemekte ısrar ediyor. Üstelik 20 yaş altı ve 65 yaş üstü nüfusun büyük bir bölümü de son günlerde gevşeyen kontroller nedeniyle sokakta dolaşmaya devam ediyor.

Hafta sonu uygulanan iki günlük yasağın kalkmasının ardından Ramazan ayının başlamasının da etkisiyle dün ve bugün cadde ve sokaklar ile marketler hayli kalabalıktı. Kent merkezinde yaya kontrol noktaları uygulamaları devam ederken, görevliler ateş ölçer cihazlarıyla vatandaşların ateşini ölçmeye devam etti. Belediye ekipleri ise hafta sonları dezenfektanlı su ile kentin en kalabalık caddelerini yıkıyor.

 

SİLVAN’DA SEKİZ KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Sağlık Bakanlığı üç hafta önce kentlerin tablosunu açıklarken Diyarbakır’da sadece 46 vaka vardı. Ancak daha sonra sayı 300’e yaklaşmış durumda. Hastaların büyük bir bölümü Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde. Vakaların bir kısmı da özel ve 13 ilçedeki devlet hastanelerinde tedavi görüyor.

Koronavirüsün en çok görüldüğü ilçe ise kentin en büyük nüfus yoğunluğuna sahip olan Bağlar. Ancak ölüm vakaları genellikle Silvan ilçesinde yaşanıyor. Şu ana kadar sekiz kişi Silvan’da hayatını kaybetti. Test yapıldıkça vaka sayısı artan tek ilçe yine Silvan.

Diyarbakır İl Pandemi Kurulu’nun gündeminde de bu ilçe var. Silvan’da geçen hafta bir caddede yaya kontrol noktası oluşturuldu ve araç geçişleri yasaklandı. Kurul’un önümüzdeki günlerde bu ilçede yeni tedbirler alacağı konuşuluyor.