Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır’da korkulan oldu; bir günde 15 ölüm

Diyarbakır Araştırma Hastanesi’nde bir günde Covid-19’dan 15 kişi yaşamını yitirdi. Tigris’in haberine göre son süreçte koronavirüs salgınına bağlı vaka sayılarında ve can kayıplarında sahadaki bilgilerle Sağlık Bakanlığı’nın günlük açıkladığı veriler arasında ciddi farklar görülmeye başlandı. Vaka sayısında ciddi artış yaşanan kentler arasında yer alan Diyarbakır’da da günlük vakalarda 600-700’lü sayılar telaffuz edilirken, günlük can kayıplarının […]

Diyarbakır’da korkulan oldu; bir günde 15 ölüm
  • 28 Ağustos 2020 12:15
  • 28 Ağustos 2020 12:17

Diyarbakır Araştırma Hastanesi’nde bir günde Covid-19’dan 15 kişi yaşamını yitirdi. Tigris’in haberine göre son süreçte koronavirüs salgınına bağlı vaka sayılarında ve can kayıplarında sahadaki bilgilerle Sağlık Bakanlığı’nın günlük açıkladığı veriler arasında ciddi farklar görülmeye başlandı. Vaka sayısında ciddi artış yaşanan kentler arasında yer alan Diyarbakır’da da günlük vakalarda 600-700’lü sayılar telaffuz edilirken, günlük can kayıplarının da korkutucu düzeye ulaştığı sahada edinilen bilgiler arasında.

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 27 Ağustos tarihi itibariyle 15 Covid-19 hastasının yaşamını yitirdiğine dair bilgiler edinildi. Sağlık Bakanlığı’nın günlük açıkladığı koronavirüs tablosuna göre ise Türkiye genelinde koronadan can kaybı 26 olarak paylaşılmıştı. Diyarbakır Tabip Odası ise sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, kentteki vaka sayıları ve can kayıpları ile Sağlık Bakanlığı’nın günlük açıkladığı verileri örtüşmediğine dikkat çekti. DTO’nun sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Çalışma arkadaşlarımızdan elde ettiğimiz veriler ile yetkilerin açıklamaları örtüşmemektedir. Bir kez daha yetkileri süreci şeffaf yürütmeye, halk sağlığını önemsemeye ve sorumlu davranmaya davet ediyoruz.”

Diyarbakır’da koronadan dolayı yaşanan ölümlere ilişkin Diyarbakır Tabip odası da bir açıklama yaptı. DTO’nun Twitter hesabından yapılan açıklamada: “Bugün sadece Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi’nde 15 vatandaşımız covid nedeniyle hayatını kaybetmiştir. İl bazında verilerin açıklanmaması, vaka-ölüm sayılarının düşük gösterilmesi toplumu rehavete sürüklemektedir. Salgında kontrol kaybedilmiş, tüm sorumluluk halkın ve sağlık emekçilerinin omuzlarına yüklenmiştir. Hastanede takip edilmesi gereken ağır covid hastalarımız yatak olmadığından evde tedaviye zorlanmaktadır. Ekonomik kaygılardan vazgeçilip, toplumun ihtiyaçları karşılanarak sosyal hareketliliği azaltacak önlemler alınması ve yeterli yatak kapasitesi sağlanması için bakanlığı acil önlemler almaya çağırıyoruz” denildi.

grafik tasarım programı