Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır’da ipliğe ceviz dizerek yaşama tutunuyorlar

VEYSİ POLAT/DİYARBAKIR Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren cevizli sucuk fabrikası, kentin en yoksul merkez ilçesinden biri olan Bağlar’daki fakir ailelerin umudu oldu. Cevizleri ipe dizen aileler, aile ekonomisine katkıda bulunuyor. Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi’nde yaşayan Refik Elinç, 15 yıl önce anlaşma yaptığı cevizli sucuk fabrikasından aldığı cevizleri iplere dizdiriyor. 3 ayda 10 ton cevizi ipe […]

Diyarbakır’da ipliğe ceviz dizerek yaşama tutunuyorlar
  • 19 Ocak 2020 18:45

VEYSİ POLAT/DİYARBAKIR

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren cevizli sucuk fabrikası, kentin en yoksul merkez ilçesinden biri olan Bağlar’daki fakir ailelerin umudu oldu. Cevizleri ipe dizen aileler, aile ekonomisine katkıda bulunuyor.

Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi’nde yaşayan Refik Elinç, 15 yıl önce anlaşma yaptığı cevizli sucuk fabrikasından aldığı cevizleri iplere dizdiriyor. 3 ayda 10 ton cevizi ipe dizdirdiklerini belirten Elinç, “Burada işsizlik çok fazla. Fabrikadan gelen cevizleri bu işte ustalaşan ve özellikle de fakir olan ailelere ipe dizdirip tekrar fabrikaya gönderiyoruz” dedi.

“BU İŞİ YAPMASAYDIK PERİŞAN OLURDUK”

Independent Türkçe’ye konuşan Şifa Batı, 10 yılı aşkın bir süredir ipe ceviz dizdiğini belirterek, “Ev hanımıyım. Hem cevizleri ipe takıyorum, hem ev işlerini yapıyorum hem de çocuklarıma bakıyorum. Eşim işsiz, 6 çocuğum var. Bu işle aile ekonomisine katkıda bulunuyorum. İşimden memnunum. Bu iş olmasaydı perişan olurduk” dedi.

“SAVAŞTAN KAÇTIK, BU İŞLE GEÇİMİMİZİ YAPIYORUZ”

Suriye’deki savaştan kaçarak Kobani kentinden Diyarbakır’a geldiklerini ifade eden Kevser Rehme, “Suriye’nin Kobani kentinden geldik. Savaştan kaçtık. Çocuklarım çok küçük. Kiracıyız, 8 çocuğum var, eşimle birlikte 10 nüfusuz. Eşim çalışmıyor. Cevizleri iğe dizerek geçimimizi yapıyoruz. Bu işi yaparak kiramızı ödüyoruz, ev masraflarımızı karşılıyoruz” diye konuştu.

“3 AYDA 10 TON CEVİZİ İPE DİZDİK”

25 yıl önce Siirt’ten Diyarbakır’a taşındığını ifade eden Refik Elinç, Organize Sanayi Bölgesi’ndeki cevizli sucuk yapan fabrikadan getirilen cevizleri ipe dizdirdiğini söyledi. Bağlar İlçesi’nde yoksulluğun fazla olduğunu belirten Elinç, şunları söyledi: “Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren cevizli sucuk yapan bir firmayla anlaşmalı olarak 15 yıldır bu işi yapıyorum. Onlar bize ceviz getiriyor ipe dizmek için. Ben de mahalledeki yoksul ailelere dağıtıyorum. 3 ay içinde 10 ton cevizi ipe dizdik. Kiloyla ailelere veriyorum. Kilograma göre ücret ödemesi yapıyoruz. 10 kg cevizi ipe dizene 28 TL ödüyoruz. Buralarda işsizlik çok fazla. Genelde kadınlar çalışıyor.”

Refik Elinç, 10 kg cevizi ipe dizdirmek için ailelere 28 TL ödediklerini belirterek, “Biz de memnunuz bu işi yapan aileler de” dedi.