DOLAR 18,5837 % -0.27
EURO 18,4185 % 0.25
GRAM ALTIN 1.023,57 % -0,17
ÇEYREK A. 1.673,54 % -0,17
BITCOIN 376.888 0.059
SON DAKİKA
hava 33°
onur ocakbaşı Festival Bellona Yeşil Ambalaj
Google News

Diyarbakır’da ihale krizi büyüyor; DTSO’dan sonra DTB de sert tepki gösterdi

Son Güncelleme :

09 Ocak 2020 - 16:33

Diyarbakır’da ihale krizi büyüyor; DTSO’dan sonra DTB de sert tepki gösterdi

HABER/ABORİ

Diyarbakır’da Karayolları 9.Bölge Müdürlüğü ve Bağlar İlçe Belediyesi tarafından davet yöntemi ile yapılan ihalelerin iptal edilmesini isteyenlere Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’ndan sonra Diyarbakır Ticaret Borsası da eklendi.

Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, yaptığı açıklamada, iki kurum tarafından davet yöntemi ile yapılan ihaleler ile Diyarbakır’daki taahhüt firmalarının iş yapabilme haklarının ellerinden alındığını ifade etti. Yeşil, ihalelerin kamuoyunun büyük tepkisine neden olduğunu ve bu yanlıştan da her iki kurumun bir an evvel dönmesi gerektiğini belirtti. Davet usulü ile il dışındaki firmaların ihaleye katılımlarının sağlandığı ve düşük kırımlar ile ihalelerin verildiğini ifade eden DTB Başkanı Engin Yeşil, “Yapılan ihaleler sonucunda hem firmaların rekabet etmeleri engellenmiş, hem de çok düşük bir kırım ile iş ihale edilerek devlet zarara uğratılmaktadır” dedi.

Diyarbakır’da bulunan firmaların geniş makine parkı, teknik donanım ve milyonlarca değerindeki asfalt plentinine sahip olduğunu belirten DTB Başkanı Yeşil, “İlgi kamu kurumlarının geçmişte yapmış oldukları ihalelerde yerel firmaların ihaleleri üstlenmesi durumunda işlerini ne derece iyi ve kaliteli yaptıklarını kendileri ve tüm kamuoyu bilmektedir. Buna rağmen Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü ve Bağlar Belediyesi’nin Diyarbakır’ın en güçlü ve en deneyimli taahhüt firmalarına davetiye göndermeden, çoğunluğu il dışındaki firmaları davet ederek ilimiz sınırları içerisindeki altyapı işlerini ihale etmeleri doğru bir yaklaşım değildir. Bu da gerek kamu yararı, gerekse de taahhüt firmaların iş alma hakkının ihlali açısından yanlış bir uygulamayı doğurmaktadır. Bu nedenle Her iki kurumun şaibeleri ortadan kaldırarak şeffaf bir ihale yöntemi olan açık ihale usulü ile yapmaları gerekmektedir” dedi.