Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır’da düğün rantçıları devrede; ruhsatlı işletmeler isyanda!

VEYSİ POLAT Koronavirüs pandemisi nedeniyle Türkiye genelinde iki ay kapalı kaldıktan sonra 1 Temmuz itibariyle yeniden açılan düğün salonları, rantçılar nedeniyle zor günler yaşamaya başladı. Abori’ye konuşan Düğün Saloncuları ve Organizasyonucular İşveren Sendikası (DÜSOİŞ) Genel Başkan Yardımcısı Murat Kaçar, pandemiyi gerekçe gösteren Diyarbakır’daki bazı restoran, çay bahçeleri, cafe, otoparkların, yasal olmamasına rağmen kına, nişan ve […]

Diyarbakır’da düğün rantçıları devrede; ruhsatlı işletmeler isyanda!
  • 22 Temmuz 2020 23:38
  • 27 Nisan 2022 10:34

VEYSİ POLAT

Koronavirüs pandemisi nedeniyle Türkiye genelinde iki ay kapalı kaldıktan sonra 1 Temmuz itibariyle yeniden açılan düğün salonları, rantçılar nedeniyle zor günler yaşamaya başladı.

Abori’ye konuşan Düğün Saloncuları ve Organizasyonucular İşveren Sendikası (DÜSOİŞ) Genel Başkan Yardımcısı Murat Kaçar, pandemiyi gerekçe gösteren Diyarbakır’daki bazı restoran, çay bahçeleri, cafe, otoparkların, yasal olmamasına rağmen kına, nişan ve düğün organizasyonları yapmaya başladığını söyledi. Kaçar, şunları söyledi: “Aylarca iş yerlerimiz kapalı kaldı. Pek çok sektör gibi bizler de pandemi sürecinden olumsuz etkilendik. 1 Temmuz itibariyle salonlar açıldı. Biler işlerin düzeleceğini beklerken ortaya rantçılar çıktı. Kimi restoranlar, kafeler, çay bahçeleri, otoparklar, hatta kimi bina site yöneticileri açık alanda düğün organizasyonları yapmaya başladılar. Bu alanlardaki etkinlikler sosyal medyada paylaşılınca ‘düğünde sosyal mesafe sıfıra indi’ diye haberlere de konu olduk. Bizim yapmadığımız, ilgi, bilgi ve sorumluluğumuzun olmadığı, ranta dayalı bu olaylar nedeniyle düğün salonu işletmeleri sorumlu tutulmaya başlandı. Kamuoyunda yanlış algı oluştu. Ancak her akşam emniyet mensupları tarafından denetleniyoruz. Şu ana dek bir tek işletmemize herhangi müeyyide veya bizim organizasyonlarımızdan kaynaklı bir vaka olmamıştır. Bu resmi kayıtlarda da mevcuttur.  Hem ekonomik olarak zarar ediyoruz hem de basında hedef haline getirliyoruz. Belediye ve valiliğin bu alanlarda düğün yapılması yasaktır açıklaması yapması gerekiyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Zabıta Müdürlüğü’ne başvurduk, tespitler yapıldı. Haksız kazanç elde eden, bizleri de hedef haline getiren bu işletmelerin kapatılmasını istiyoruz.”