DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı Dimer yesilambalaj2023
Google News

Diyarbakır’da büyük salgın: Kent revire döndü

Son Güncelleme :

21 Aralık 2022 - 11:34

Diyarbakır’da büyük salgın: Kent revire döndü

VEYSİ POLAT

Kış mevsimi ile birlikte gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığı vakaları, hastanelerin doluluk oranını yüzde 90 artırdı. Uzmanlar, akciğerlerde bronşları tıkayan enfeksiyonun nedeni için “kış gribi” diyor.

Son üç hafta içerisinde salgın şeklinde baş gösteren gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığı, kentte devlet ve özel hastanelerdeki yoğunluğu yüzde 90 oranında artırdı. Özellikle dört yaş ve altındaki çocuklarda etkili olan ve okullarda hızla yayılan salgın nedeniyle eğitimde aksamalar başladı. Uzmanlar, tedavi sürecinde bile influenza ve rinovirüslerde yaşanan artışın bağışıklık sistemini çökerttiğini ve akciğeri tahrip ederek, zattüreye neden olduğunu ifade etti.

ODABAŞI: 20 GÜNDE 5 BİN 500 HASTA BAŞVURUSU ALDIK

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan Bağlar Hastanesi Direktörü Uzm. Dr. Turan Odabaşı, son 20 günde 5 bin 500 hastanın acil servislerine başvurduğunu ifade ederek, geçen aylara göre yüzde 40’lık bir artışın yaşandığını söyledi.

Başvuruların çoğunun üst solunumu ve gribal enfeksiyon olduğunu vurgulayan Odabaşı, şöyle devam etti:

TEDAVİ DEVAM EDERKEN FARKLI BİR BAKTERİ ORTAYA ÇIKIYOR

“Bir solunum yolu enfeksiyonu olduğunu biliyoruz. Çünkü şikayetler genelde üst solunum yoluyla başlıyor. Bu hastaların bir kısmı influenza dediğimiz virüs grubu (Hasta numunelerini Fakülte’ye gönderip tayinini de yaptırdık) çıktı. Viral üst solunum yolu enfeksiyonu olarak başlayan bu durum akciğer tutulumuna neden olan bakteriyel (mikrobik) enfeksiyonların oluşumunu kolaylaştırdığından zatüreye yatkınlığa sebep oluyor ve bu da hastaların yataklı hizmete gereksinim duymasına sebep oluyor. Ölümcül olmasa da hastanın ciddi oranda yaşam kalitesini bozuyor iş gücü kaybına sebep oluyor.”

Özellikle çocuk hasta grubunda ciddi bir salgının olduğunu dile getiren Odabaşı, “Hastanemizin yatılı hasta doluluk oranı yüzde 99’a ulaşmış durumda. Özellikle kreş ve okul çağı dönemindeki çocuklarda çok ciddi bir artış var. Toplu ve kapalı alanlar, temas yakınlığı nedeniyle salgının arttığını görüyoruz” diye konuştu. Ayrıca Odabaşı, tıpkı pandemi sürecinde olduğu gibi hijyen ve izolasyonun önemine değindi.

TABİP ODASI, İL SAĞLIK MÜDÜRÜ İLE GÖRÜŞECEK

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Elif Turan da salgının özellikle çocukları etkilediğini, çocuk hastanelerine yapılan başvuruların geçen aylara göre kat be kat arttığına dikkat çekerek, konuyla ile ilgili Diyarbakır İl Sağlık Müdürü ile görüşeceklerini ifade etti.

UZMANLAR UYARDI: MASKE TAKILMALI

Uzmanlar, salgın döneminde özellikle toplu ve kapalı alanlardan uzak kalınmasını, özellikle fabrikalarda ve risk grubunda yer alan okullarda maske takılması önerisinde bulundu.