Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır’da bir okulun feryadı: Elektrik ve su yok. Üşüyoruz…

Diyarbakır’ın Dicle ilçesine bağlı Üzümlü İlk ve Ortaokulu’nda 3 aydır yaşanan elektrik ve su kesintisi, öğretmenleri isyanın eşiğine getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yardım isteyen öğretmenler, “Öğrencilerimiz üşüyor, eğitim ve öğretim yapamıyoruz” dediler. Diyarbakır’ın Dicle İlçesi’ne bağlı Üzümlü Mahallesi’nde bulunan Üzümlü İlk ve Ortaokulu’nda 3 ay boyunca yaşanan elektrik kesintileri, öğretmeleri isyanın eşiğine getirdi. “SU YOK, BAHÇEDE […]

Diyarbakır’da bir okulun feryadı: Elektrik ve su yok. Üşüyoruz…
  • 10 Şubat 2024 18:02

Diyarbakır’ın Dicle ilçesine bağlı Üzümlü İlk ve Ortaokulu’nda 3 aydır yaşanan elektrik ve su kesintisi, öğretmenleri isyanın eşiğine getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yardım isteyen öğretmenler, “Öğrencilerimiz üşüyor, eğitim ve öğretim yapamıyoruz” dediler.

Diyarbakır’ın Dicle İlçesi’ne bağlı Üzümlü Mahallesi’nde bulunan Üzümlü İlk ve Ortaokulu’nda 3 ay boyunca yaşanan elektrik kesintileri, öğretmeleri isyanın eşiğine getirdi.

“SU YOK, BAHÇEDE TUVALETİNİ YAPIYORLAR”

Yaklaşık 3 aydır okulda elektrik hizmeti alamadıklarını ve gün içerisinde verilen elektriğin voltajında düşüklük olduğu için ısınma ve su problemleri yaşandığını belirten öğretmenler, “Okulda su olmayıp ısınma tesisatı çalışmadığı için 425 öğrenci ve 30 personel soğuk nedeni ile hastalıklar geçirmektedir. Okulun ısınma, elektriği, suyu yok çocuklar tuvaletini okulun bahçesinde yapıyor. Ocak 2024 itibari ile düşük verilen elektrikten dolayı okulda 12 adet kamera kayıt cihazı su hidroforu kazan pompaları 2 adet bilgisayar 1 adet fotokopi makinesi voltaj nedeni ile bozulmuştur. Devlet kurumundaki bu mağduriyetlerin giderilmesi gerekmektedir. Eğitim ve öğretim aksamaktadır. Kış ayında bu soğukta öğrencileri ve personelleri bırakanlar hakkında gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir” dediler.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN YARDIM İSTEDİLER”

Okuldaki soruna çözüm bulamayan öğretmenler, çareyi Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yazmakta buldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na hitaben yazılan dilekçede, şunları dedi:

“ÖĞRENCİLERİMİZ ÜŞÜYOR”

“Diyarbakır Dicle İlçesi’ne bağlı Üzümlü Mahallesi’nde bulunan Üzümlü İlk ve Ortaokulu’nda görev yapmaktayım. Okulumuzda yaklaşık 3 aydır elektrik sorunu yaşanmaktadır. TEDAŞ tarafından çalışma yapıldığı söylenmektedir. Gün içinde verilen elektriğinde voltajı çok düşük. Bu yüzden fotokopi makinemiz, akıllı tahtalarımızda ve okulumuzda bulunan birçok cihazda bozulmalar oldu. Akıllı tahtalarda ders işleyemiyoruz. Voltaj düşük olduğu için hidrofor çalışmıyor. Su olmadığı için ne öğrencilerimiz için ne de öğretmenlerimiz için hijyen yok. Personelimiz su ile temizlik yapamıyor. Elektrik sıkıntısından dolayı kaloriferlerimiz çalışmıyor. Sınıflarda öğretmenler ve öğrenciler kabanlarla ve montlarla ders yapmak zorundayız. Öğrencilerimiz üşüyor. Bu yüzden çoğu hastalandı, ben ve birkaç öğretmen dahil. Lütfen buna bir çözüm bulun. Bizler eğitim neferleri olarak bu Devlet kurumunda öğrencilerimizle kısıtsız, rahat bir ortamda ders yapmak istiyoruz. Gerekli mercilerin bu konu ile alakadar olmasını bekliyoruz.”