Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır’da bir garip operasyon! Bakan Soylu’nun özür dilediği Hazro’da neler oldu?

Diyarbakır’ın Hazro İlçesi’nde CHP İlçe Başkanı Turgut İncel’in evine önceki gün sabaha karşı yapılan polis baskını, tartışmalara neden oldu. Baskın sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İncel ailesini arayıp üzüntüsünü ifade ederken, Valilik, aramaya katılan ekip hakkında soruşturma başlattı. CHP’li Başkan Turgut İncel’in oğlu da hastaneden darp raporu alarak, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Peki Hazro’da önceki […]

Diyarbakır’da bir garip operasyon! Bakan Soylu’nun özür dilediği Hazro’da neler oldu?
  • 13 Mart 2021 13:38

Diyarbakır’ın Hazro İlçesi’nde CHP İlçe Başkanı Turgut İncel’in evine önceki gün sabaha karşı yapılan polis baskını, tartışmalara neden oldu. Baskın sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İncel ailesini arayıp üzüntüsünü ifade ederken, Valilik, aramaya katılan ekip hakkında soruşturma başlattı. CHP’li Başkan Turgut İncel’in oğlu da hastaneden darp raporu alarak, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Peki Hazro’da önceki gece neler yaşandı?

Alınan bilgiye göre Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne CHP İlçe Başkanı Turgut İncel’in evinin de bulunduğu Hazro İlçesi’ndeki Bahçe Mahallesi, Tepe Sokak’taki iki katlı 4 hanenin bulunduğu İncel Apartmanı’nda patlayıcı madde ve silahların bulunduğu ihbarı yapıldı. Bunun üzerine harekete geçen Özel Harekat Timleri, Hazro Savcılığı’ndan operasyon izni alarak, söz konusu adrese gece saat 02:30’da baskın düzenledi. Baskında binanın dış kapısı olmak üzere binadaki dört evde arama yapıldı.

Bu evlerden biri CHP İlçe Başkanı Turgut İncel ve karşı dairesinde oturan Uğur İncel’e aitti. Baskın sırasında Adana’dan Diyarbakır’a aracıyla seyir halinde olduğunu söyleyen İncel, şunları anlattı:

“Olay saat 02.30’da olmuş. Bütün kapıları koç başı ile kırmışlar, çoluk çocuk demeden hepsini yere yatırmışlar. Tekme tokat hepsini dövmüşler. Küçük çocuğumun ensesine silah dayanmış. Oğlum korkudan altına işemiş. Büyük oğlum zili neden çalmadınız, kapıyı neden kırdınız, burası dağbaşı mı deyince evet burası dağbaşı deyip bir odaya götürüp, 7-8 kişi tekme tokat dövüp işkence yapmışlar. İki saat bekledikten sonra asılsız ihbarmış deyip çıkıp gitmişler. Oğlumda darp izleri mevcut, hastaneden raporu alıp Savcılığa suç duyurusunda bulunduk” dedi.

“EVİMİN KAPISINI KOÇBAŞI İLE KIRILDI”

Hazro’ya gidip baskının yapıldığı binada inceleme yapan CHP İl Başkanı Gönül Özel de, “Tüm kapıları koçbaşı ile kırmışlar. Dışarıdaki kapıları kırdıkları gibi içeridekileri kapıları da kırmışlar. Pencereler kırık. Kapı çalınmış olup açılmamış olsaydı diyecektik ki çaldılar açılmadı o nedenle kırıp içeri girdiler. Kapı çalınmamış, koçbaşı ile kırılıp içeri girilmiş. İçerideki kadın ve çocuklar dahil yüzüstü yere yatırılmış. Sırtlarına ayakla basmışlar. 10 yaşındaki çocuğun ensesine silah dayanmış. Çocuk korkudan altına kaçırmış. Hazro’da yaşananlar insanlığa yakışmayan bir şey. Hani İnsan Hakları Eylem Planı’nda bu tür baskınlar gece yarısı yapılmayacaktı. Çünkü söz konusu ev CHP İlçe Başkanımızın evi. Ama maalesef bu eylem planları sözde. Uygulamada yok. Tablo aynı. Kadınlar, devletimizin askerimize, polisimize güvenemeyeceksek, bizlere bunu yapıyorlarsa biz kime güveneceğiz diyorlar. Asılsız ihbar yapan ve aramaya gelen ekip için de şikayetçi olacağız. Biz aramaya karşı değiliz. Hukuk çerçevesinde gelinir, arama izin belgesi gösterilir ve arama yapılır. Biz burada yapılan muamelenin karşısındayız.

“HUKUK DIŞINA ÇIKILDI”

Kaymakam ile görüştük. Diyarbakır’dan ilçeye gelen ekip olduğunu söyledi. Savcı bey, arama emrini kendisinin verdiğini ancak ihbarın asılsız çıktığını söylüyor. Bu muamelenin CHP ile ilgisinin olmadığını, kim olursa bu muamelenin yapılabileceğini söyledi. Biz de bu şekilde mi? Hukuk çerçevesinde yasa neyi gerektiriyorsa o şekilde yapılmalı dedik. Emniyette bir komiserle görüştük. Olaylardan dolayı üzgün olduğunu söyledi.”

VALİLİK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Diyarbakır Valiliği, İncel’in evine yapılan polis baskınıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı. Valilik yaptığı açıklamada, eve izinsiz girildiği iddialarının basında yer alması üzerine idari soruşturmanın başlatıldığını bildirdi.

Açıklamada  şöyle denildi:

“Bazı haber siteleri ve sosyal medya hesaplarında Hazro CHP İlçe Başkanı ve yakınlarının ikametlerine baskın yapıldığı ve aile fertlerine kötü muamelede bulunulduğu şeklide iddiaların yer aldığının görülmesi üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılması gereği duyulmuştur. 11.03.2021 günü saat 22.00 sıralarında İlimiz Hazro İlçesinde 3 farklı adreste yüklü miktarda patlayıcı madde ve otomatik silah bulunduğunun 112 Acil Çağrı Merkezine ihbar edilmesi üzerine, ihbar gereği için Hazro İlçe Emniyet Amirliğimize iletilmiş, ihbara konu adreslerden birinde ikamet eden ve ihbar içeriğinde adı geçen şahıslardan E.D hakkında Silahlı Terör Örgütü Kurma, Yönetme veya Üye Olma suçundan farklı tarihlerde işlem yapıldığı ve şahsın adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda terör nitelikli silahın ele geçilmesi nedeniyle oluşan kuvvetli şüphe doğrultusunda günün Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı tarafından gecikmesinde sakınca bulunan hal kapsamında verilen arama kararına istinaden ihbara konu 3 farklı adrese gidilmiştir. E.D. isimli şahsın Hürriyet Mahallesinde bulunan ikametinde saat 02.10 sıralarında yapılan aramalarda herhangi bir suç unsuruna rastlanılmamıştır. İhbara konu diğer iki adresin bulunduğu Bahçe Mahallesi/İncel Apartmanındaki U.İ isimli şahsın ikameti ve ihbarda geçen diğer adrese saat 02.45 sıralarında gidilmiş, ikametlerden birinde yapılan aramada 1 adet ruhsatsız av tüfeği ele geçirilerek muhafaza altına alınmıştır. İhbarda adı geçen U.İ isimli şahsın ikametine arama işlemi amacıyla girilmek istenildiğinde ise, U.İ’nin elinde bıçakla görevlilerimize mukavemet etmesi üzerine bıçağı bırakması yönünde ihtarlarda bulunulmuş, yapılan ihtarlara uymaması nedeniyle kendisine ve personelimize zarar vermesini engellemek amacıyla orantılı güç kullanılarak şahıs kontrol altına alınmıştır. U.İ isimli şahsın ikametinde arama yapıldığı esnada aynı katta bulunan ve CHP Hazro İlçe Başkanı Turgut İNCEL’e ait olduğu anlaşılan ikametin kapısının açılması üzerine bu ikamete de kontrol ve görüşme amaçlı girilmiş bilahare ikametten çıkılmıştır. Arama izni olmadan ikamete girilmesi iddialarıyla ilgili gerekli soruşturma süreci başlatılmıştır.”

BAKAN SOYLU, İNCEL AİLESİNİ ARADI

CHP Hazro İlçe Başkanı Turgut İncel, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendilerini aradığını söyledi. İncel, “Yaşanan olayın duyulması sonrasında İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu beni telefonla arayarak üzüntülerini dile getirdi. Benimle ve eşimle görüşerek ‘hakkınızı helal edin’ dedi. Olayla ilgili tahkikat başlatılacağını ve takipçisi olacağını söyledi. Çok mutlu oldum, kendisine teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

CHP’Lİ BAŞKANIN OĞLUNA DARP RAPORU VERİLDİ

Bu arada Turgut İncel’in oğlu, olaydan sonra gittiği hastanede darp raporu aldı. Raporda, Uğur İncel’in diz, baş ve kolunda darp izlerinin yer aldı.

İşte o rapor;