Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır’da 4 yıl aradan sonra bir ilk!

HABER/ABORİ Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin konser, söyleşi, panel ve film gösterimlerinin içerisinde yer alacağı ve 18 Ağustos’a kadar her hafta sonu gerçekleştirilecek olan açık hava etkinlikleri başladı. “Yaşam Bizim, Söz Bizim” sloganıyla düzenlenen ve binlerce yurttaşın takip ettiği açık hava etkinlikleri Hîvron ile Mikail Aslan’ın seslendirdiği şarkılarla start aldı. Koşuyolu Parkı’nda Hivron ve Mikail Aslan konserleriyle […]

Diyarbakır’da 4 yıl aradan sonra bir ilk!
  • 21 Temmuz 2019 12:36

HABER/ABORİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin konser, söyleşi, panel ve film gösterimlerinin içerisinde yer alacağı ve 18 Ağustos’a kadar her hafta sonu gerçekleştirilecek olan açık hava etkinlikleri başladı. “Yaşam Bizim, Söz Bizim” sloganıyla düzenlenen ve binlerce yurttaşın takip ettiği açık hava etkinlikleri Hîvron ile Mikail Aslan’ın seslendirdiği şarkılarla start aldı.

Koşuyolu Parkı’nda Hivron ve Mikail Aslan konserleriyle başlayan etkinliğe Eşbaşkan Dr. Selçuk Mızraklı, HDP Diyarbakır Milletvekilleri Saliha Aydeniz, Musa Farisoğulları, Remziye Tosun HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Hülya Alökmen Uyanık, Zeyyat Ceylan ve binlerce yurttaş katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, 2015’ten itibaren kentte çok üzücü olayların yaşandığını söyledi. Bu karanlık günlerde insanların gülmeyi unuttuğunu ifade eden Uyanık, o günlerin artık geride kaldığını belirtti. Bu konserlerle tekrar bir araya geldiklerini ve yapılan etkinliklerle kültürlerine sahip çıkacaklarına işaret eden Uyanık, katılımlarından dolayı yurttaşlara teşekkür etti.

Hivron sahne alarak Melayê Cizîrî ve Feqiye Teyran’ın sözlerinden şarkılar seslendirdi. Hivron’un seslendirdiği şarkılara eşlik eden yurttaşlar, halaylar çekerek eğlenceli dakikalar geçirdi. Etkinlik, Mikail Aslan’ın şarkıları ile son buldu.

Uzun zamandır özlemini çektikleri bir etkinlikte buluştuklarını vurgulayan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, “Hepimizin elinde kocaman umutlar ve sevda birikmiş. Hafızasından aldığı güçle yarınlara yürüyen gençler ve kadınlar görüyorum. Yarın bizimdir diyorum. Biz her zaman iyiden, doğrudan ve haktan yana olduk. Bu halk gri bulutların dağıldığı, barış halaylarının kurulduğu günlerin özlemiyle yaşıyor. Bugün sevgili Gültan Kışanak’a, Fırat Anlı’ya, Osman Baydemir’e ve Selahattin Demirtaş’a yine türkülerimizle buradayız sesini güçlü bir şekilde gönderiyoruz.”

Açık hava etkinlikleri 18 Ağustos’a kadar her hafta sonu cumartesi ve pazar günleri Koşuyolu Parkı’nda saat 19.00-22.00 arasında gerçekleştirilecek. Bu haftaki etkinlikler 21 Temmuz Pazar akşamı programı MA Müzik Grubu’nun müzik dinletisiyle devam edecek.

Programlar haftalık olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından yayınlanacak.