Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır Valisi’nden bir ilk: Burası çok dilli bir şehir. Çağrı merkezimize Türkçe, Kürtçe ve Zazaca çağrı bırakabilecek

Diyarbakır’da acil durumlarda aranacak çağrı merkez numaraları tek çatı altında toplandı. 112 numarasını arayarak acil yardım çağrısında bulunacak vatandaşlar, Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde de çağrı bırakabilecek. 112’yi arayan vatandaşlar, olayın ilgisine göre Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, jandarma teşkilatına, ambulansa, itfaiye teşkilatına veya Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı’na (AFAD) yönlendirilecek. Bu sistemin ilk kez Antalya’da […]

Diyarbakır Valisi’nden bir ilk: Burası çok dilli bir şehir. Çağrı merkezimize Türkçe, Kürtçe ve Zazaca çağrı bırakabilecek
  • 17 Temmuz 2020 17:55
  • 27 Nisan 2022 10:36

Diyarbakır’da acil durumlarda aranacak çağrı merkez numaraları tek çatı altında toplandı. 112 numarasını arayarak acil yardım çağrısında bulunacak vatandaşlar, Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde de çağrı bırakabilecek.

112’yi arayan vatandaşlar, olayın ilgisine göre Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, jandarma teşkilatına, ambulansa, itfaiye teşkilatına veya Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı’na (AFAD) yönlendirilecek. Bu sistemin ilk kez Antalya’da açıldığını belirten Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Münir Karaloğlu, Diyarbakır ile birlikte 47’nci ilde 112 Acil Çağrı Merkezi’nin açıldığını belirtti.

Münir Karaloğlu, Türkiye’de şu ana kadar 46 ilde tek acil çağrı uygulamasının devam ettiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün Diyarbakır ile beraber 47’nci il olacak. Bizim her kurumun ayrı ayrı acil çağrı numaraları var. Emniyetin ayrı bir numarası, jandarmanın ayrı numarası var, itfaiyenin ayrı bir numarası var. Sağlık zaten 112’yi acil çağrı numarası olarak kullanıyordu. Orman yangınları için ayrı, AFAD için ayrı. Bu kadar acil çağrı numarasının vatandaşımızın hafızasında tutması da zor, bu kadar parçalı bir acil çağrı hizmetinin verilmesi hem maliyetlerin yükseltilmesi bakımından daha maliyetli bir iş. Hem de kurumlar arasındaki koordinasyon açısından da zor bir işti. Şimdi bu çatı altında bütün acil çağrı numaraları 112 ile birleştirildi. Artık vatandaşımız itfaiye de olsa, emniyet de olsa, jandarma da olsa sağlık da olsa, orman yangını da olsa, AFAD ile ilgili bir problem de olsa tek numarayı arayarak, 112 numarasını arayıp acil çağrısını bırakabilecek ve hizmet isteyebilecek. Bu neyi artıracak, hızı artıracak, hızlı mücadeleyi artıracak. İki, maliyetlerimizi düşürmüş olacak. En önemlisi de koordinasyonumuzu çok artıracak.”

Karaloğlu, “Çağdaş bir sistem, Diyarbakır’ımıza hayırlı olsun. Çok dilli bir şehir, çağrı merkezimize sadece Türkçe değil, çağrı merkezimizde hem Türkçe, Türkçe ile beraber Kürtçe ve Zazaca’da vatandaşlarımız kendi çağrılarını bırakabilecek. O dilleri bilen arkadaşlarımız çağrı alıcı olarak buradalar. Bizim vatandaştan bir talebimiz var. Artık 112’yi sadece acil ihtiyaçlar için kullansınlar” dedi.