Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır Barosu: Pandemi günlerinde 50 çocuktan istismar şikâyeti aldık

HABER/ABORİ Diyarbakır Barosu, 10 Mart – 29 Nisan tarihleri arasında “Çocuğun cinsel istismarı” suçu mağduru olan 50 çocuğa avukat atandığını açıkladı. Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından yapılan açıklamada, koronavirüsün yayılmasını önlemek için başlatılan önlemlerin, dünyada milyonlarca çocuğun kendi güvenlikleri ve iyilikleri açısından daha fazla tehditle karşılaşma olasılığını da beraberinde getirdiği ifade edildi. Açıklamada, kötü […]

Diyarbakır Barosu: Pandemi günlerinde 50 çocuktan istismar şikâyeti aldık
  • 2 Mayıs 2020 18:41

HABER/ABORİ

Diyarbakır Barosu, 10 Mart – 29 Nisan tarihleri arasında “Çocuğun cinsel istismarı” suçu mağduru olan 50 çocuğa avukat atandığını açıkladı.

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından yapılan açıklamada, koronavirüsün yayılmasını önlemek için başlatılan önlemlerin, dünyada milyonlarca çocuğun kendi güvenlikleri ve iyilikleri açısından daha fazla tehditle karşılaşma olasılığını da beraberinde getirdiği ifade edildi. Açıklamada, kötü muamele, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet, sömürü, sosyal dışlanma ve kendilerine bakan kişilerden ayrı düşme gibi birçok sorunun varlığına dikkat çekildi ve okulların tatil edilmesi, hareketin kısıtlanması gibi karantina önlemlerinin gerekli olmakla birlikte çocukların rutin yaşantılarını ve destek sistemlerini bozucu etkiler yarattığı kaydedildi.

Türkiye’de de Covid-19 pandemisi kaynaklı alınan önlemler sürecinde, çocukların ev ortamında ya da çocuk işçiliği kapsamında hangi şiddet türlerine maruz kaldığının bilinmediği ifade edilen açıklamada, “Çocukların psikolojik etkilenmeleri hususunda somut hiçbir çalışma yapılmadığı, gıda erişimi olmayan çocukların yeterince beslenemediği ve ne yazık ki çocuğun cinsel istismar suçunun önlenemediği görülmektedir. Yine İnfaz düzenlemesi çalışmaları sırasında, iktidarın 2016 yılından beri sıkça gündeme getirdiği, çocuğu tecavüz edenle evliliğin önünü açarak, çocuk istismarının meşrulaştırılması düzenlemesi de bu kriz ortamından faydalanılarak yapılmak istenen ancak sivil toplum örgütlerinin tepkisiyle tekrar askıya alınan bir durumdur. Bu hususta; iktidarın kriz ortamından faydalanarak böyle bir düzenleme yapmasına hiçbir surette izin vermeyeceğimizi bir kez daha vurgulamak isteriz“ denildi.

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin 10 Mart 2020 – 29.04.2020 tarih aralığında cinsel istismar mağduru çocuklara atanan avukat görevlendirmesi verilerinin de paylaşıldığı açıklamada, bu süreçte istismar mağduru 50 çocuğa avukat atandığı ifade edildi. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren cinsel istismar mağduru 179 çocuğa avukat atandığı kaydedilen açıklamada, “Çocuğa karşı işlenen cinsel suçlara ilişkin verilerin, pandemi sürecinde devletin yetkili makamlarınca düzenli olarak raporlanması gerektiğini, çocuğa karşı cinsel istismar ve diğer şiddet unsurları kapsamında ulusal ve uluslararası taraf olduğumuz sözleşmeler gereği yetkililerce ne gibi önlemler alındığının tüm kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyoruz” denildi.