DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

Diyarbakır Barosu: Armanc Arkaş dosyasında gariplik var, şüphelerimiz artıyor

Son Güncelleme :

29 Haziran 2019 - 14:03

Diyarbakır Barosu: Armanc Arkaş dosyasında gariplik var, şüphelerimiz artıyor

HABER/ABORİ

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, merkez Kayapınar İlçesi’ndeki bir kafede kavgayı ayırmaya çalışırken öldürülen Avukat Armanç Arkaş’ın dosyasına gizlilik kararı getirilmesine tepki göstererek, “Bu karar şüphelerimizi artırıyor” dedi.

Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, bireysel silahlanmanın tehlikesinde dikkat çekilerek, “Bir kez daha bireysel silahlanmanın kurbanı olduk. Eskiden çok daha derin sorunlarını bile konuşarak çözme potansiyeli ve kültürüne sahip olan Kürt toplumu; bu kültürünü terk ederek artık küçük tartışmaları bile silahla ve şiddetle çözmeye meyil etti” denildi.

Açıklamada, olayla ilgili yürütülen dosyanın avukatlardan gizlendiğine vurgu yapılarak,  “Fail tutuklandı. Ama soruşturma dosyası her zaman olduğu gibi garip ve anlaşılmaz bir şekilde avukatlardan gizlendi. Bu ölüm, eğer bir ‘dost kurşunu’ ile kazara gerçekleşmişse, dosya neden avukatlardan gizlenir, anlamış değiliz. Öldürülen bir avukat, dosya avukatlardan gizlenirken basına alelacele bazı bilgiler servis edilmekten geri durulmadı. Şu ana kadar ulaştığımız bilgiler, görgü tanığı ifadelerinde de bazı çelişkiler mevcut. Soruşturmadaki bazı kör noktaların olduğunu, bu noktaların tüm yönleriyle açığa çıkması için mücadele edeceğiz. Dosyada kısıtlama/gizlilik kararı verilmesi üzerine, dosyada gizlilik kapsamı dışında kalan şüpheli ve görgü tanıklarının ifadeleri tarafımıza verilmesini talep ettik ve kısıtlılık kapsamı dışında kalan bazı belgeler bize verildi.

“DOSYA BİZDEN GİZLENİYOR” 

İlk incelemede beyanlar arasında dikkat çekici bazı çelişkiler gözlenmiştir. Olay yerini gören işyeri veya Mobbese kamera görüntülerinin olup olmadığını, varsa toplanıp toplanmadığını bilmiyoruz. Çünkü soruşturma dosyası bizden gizlendi. Diyarbakır Barosu bu olayın tarafı ve takipçisidir. Baromuzca bu olaya ilişkin bir komisyon kurulacak ve olayın bütün yönleriyle açığa çıkması için elimizden geleni yapacağımızı kamuoyuna duyurmak isteriz.

“BİRİLERİ KORUNUYOR MU?”

Baro Başkanı Cihan Aydın, Tigris’e yaptığı açıklamada ise, “Kısıtlama kararının gerekçesi makul değil. Buna bir anlam veremedik. Basit bir olaysa neden kısıtlama kararı verilir. Bu durum şüphelerimizi artırıyor ve endişelendiriyor. Soruşturmanın selameti aç ısından bir anlam verebilirsiniz ancak şüpheli olaydan sonra teslim oluyor ve kaza olduğunu söylüyor. Böylesi bir durumda neden gizlilik kararı verilir. Acaba birileri mi korunuyor? Bu garip kararı anlamış değiliz.” .