Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DEVA Partisi, Diyarbakır’daki yangınları Meclis’e taşıdı

VEYSİ POLAT DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Evrim Rızvanoğlu, 15 kişinin hayatını kaybettiği Diyarbakır ve Mardin’deki yangınları TBMM gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Rızvanoğlu, şunları söyledi: “1.     Son 5 yılda Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ)’nin […]

DEVA Partisi, Diyarbakır’daki yangınları Meclis’e taşıdı
  • 25 Haziran 2024 10:54

VEYSİ POLAT

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Evrim Rızvanoğlu, 15 kişinin hayatını kaybettiği Diyarbakır ve Mardin’deki yangınları TBMM gündemine taşıdı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Rızvanoğlu, şunları söyledi:

“1.     Son 5 yılda Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ)’nin görev ve sorumluluğunda olan illerde, elektrik hatlarından kaynaklanan yangın sayısı kaçtır? Bu yangınlarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı kaçtır? Yine bu yangınlar sonucu oluşan zararın toplam maliyeti ne kadardır?

  1. Bahse konu elektrik dağıtım şirketinin kusuru bulunan yangınlarda, vatandaşların uğradığı mağduriyetler şirket tarafından giderilmiş midir? Yangınlardan etkilenen vatandaşlara yönelik tazminat ve destek programları nelerdir?
  2. Bahse konu elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının yenilenmesini ve bakımını hangi aralıklarla yapmaktadır? Bakımı yapılmayan yerlere ilişkin EPDK/Bakanlığınız tarafından hangi sıklıkla denetlemeler yapılmaktadır?
  3. 20 Haziran 2024 tarihli yangının gerçekleştiği bölgedeki elektrik hatlarının bakımı en son hangi tarihte yapılmıştır? Bu bölgeye EPDK/Bakanlığınız tarafından en son ne zaman denetim yapılmıştır?
  4. 20 Haziran 2024 tarihli yangına ilişkin olarak bahse konu şirkete yönelik bir inceleme başlatılmış mıdır?
  5. Dağıtım şirketlerinin elektrik hatlarının bakım ve onarımını ihmal etmesinden kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek olası yangınlara karşı acil durum planlarının bulunup bulunmadığı EPDK/Bakanlığınızca denetlenmekte midir? Bu yangın özelinde bahse konu şirketin acil durum planı bulunmakta mıdır? Eğer varsa, devreye alınmış mıdır?”