Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Dengbêj Kazo da koronavirüse yakalandı

HABER/ABORİ Koronavirüs testleri pozitif çıkan Kürt ses sanatçısı Dengbêj Kazo ve eşi, İstanbul’da bir hastanede tedavi altına alındı. Independent Türkçe’ye konuşan Kazo’nun kızı Rezan Şirvan, anne ve babasının geçen pazartesi koronavirüs testinin pozitif çıktığını söyledi. Babasının İstanbul Gaziosmanpaşa’da özel bir hastanede tedavisinin devam ettiğini aktaran Şirvan, ailece evde karantinada olduklarını ifade etti. Evde anne ve […]

Dengbêj Kazo da koronavirüse yakalandı
  • 16 Nisan 2020 21:40

HABER/ABORİ

Koronavirüs testleri pozitif çıkan Kürt ses sanatçısı Dengbêj Kazo ve eşi, İstanbul’da bir hastanede tedavi altına alındı. Independent Türkçe’ye konuşan Kazo’nun kızı Rezan Şirvan, anne ve babasının geçen pazartesi koronavirüs testinin pozitif çıktığını söyledi.

Babasının İstanbul Gaziosmanpaşa’da özel bir hastanede tedavisinin devam ettiğini aktaran Şirvan, ailece evde karantinada olduklarını ifade etti. Evde anne ve babasının dışında iki kardeş, yenge ve amcası ile beraber yaşadıklarını kaydeden Şirvan, “Evde toplamda 7 kişi yaşıyoruz. Ama annem ve babam dışında kimseye test yapmadılar. Kalanlara da test yapılması için çok ısrar ettik ama ‘gerek yok’ deyip gittiler” dedi.

“BABAMIN DURUMU İYİ”

Evde yaşayan diğer aile bireylerine test yapılmadığı için tepkili olan Şirvan, yapılacak koronavirüs testinin pozitif çıkma ihtimalinin yüzde yüz olduğunu aktardı. Babasının durumunun iyi olduğunu ve en kısa sürede sevdiklerinin arasına dönmeyi umut ettiğini dile getiren Şirvan, “Dün babamın doktoru ile konuştum. Sağ olsun doktor babamın durumu ile ilgili çok güzel bilgiler paylaştı bizimle. Şuan için korkulacak bir şey yok. En kısa sürede aramıza dönmesini arzu ediyorum” diye konuştu.

26 ALBÜM ÇIKARDI

Asıl ismi Kazım Buzoba olan Kürt ses sanatçısı (dengbej) Kazo, 1950 yılında Van merkeze bağlı Güvelek köyünde dünyaya geldi. Dedesi ve babası da dengbêj olan Kazo, Mihemed Arif Ciarawi ve Erivan Radyosu dengbejlerinden Şeroye Biro’dan etkilenerek çocuk yaşta dengbêjlik sanatı ile tanıştı. Kör Hüseyin Paşa’nın divanında dengbêjlik yapan dedesi gibi Kazo da daha genç yaşta Hacı Abdulkerim ve Tahiro gibi dengbêjlerle birlikte stran (türkü) söyledi. 1990’lı yıllarda Koma Şirvan adında bir müzik grubu da kuran Kazo’nun 26 albümü çıktı.