Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DEM Partili vekil, Diyarbakır’daki saldırılarda o partileri sordu

VEYSİ POLAT DEM Parti Milletvekili Serhat Eren, Diyarbakır’da İsrail protestosu adı altında iki işletmeye yönelik saldırıyı, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya sordu. TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Eren, daha önce bir parkta dans eden gençlere yönelik saldırıyı anımsattı ve son olaylarla bağlantısının araştırılmasını istedi. Hüdapar ve AK Partililerin de bu saldırılara dahil olup olmadığının araştırılmasını isteyen […]

DEM Partili vekil, Diyarbakır’daki saldırılarda o partileri sordu
  • 25 Haziran 2024 11:25

VEYSİ POLAT

DEM Parti Milletvekili Serhat Eren, Diyarbakır’da İsrail protestosu adı altında iki işletmeye yönelik saldırıyı, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya sordu.

TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Eren, daha önce bir parkta dans eden gençlere yönelik saldırıyı anımsattı ve son olaylarla bağlantısının araştırılmasını istedi. Hüdapar ve AK Partililerin de bu saldırılara dahil olup olmadığının araştırılmasını isteyen Eren, Bakan Yelikaya’dan şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“1-     Diyarbakır’da son dönemlerde artan provokasyon girişimleri hakkında bilginiz bulunmakta mıdır?

2-      Diyarbakır’da iş yerlerine ve dans gruplarına yönelik saldırılara karışan kişiler hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise bu soruşturma hangi kapsam ve içerikte yürütülmektedir?

3-      Diyarbakır’da yapılmak istenen birçok demokratik eylem ve protesto polisin ve kolluk güçlerinin sert müdahalesiyle bastırılırken gerici grupların bu saldırılarına neden hiçbir şekilde müdahale edilmemiştir?

4-      Bu saldırıları planlayan ve organize eden yapılar arasında HÜDA-PAR ve AKP Gençlik Kollarının yer aldığı iddiaları değerlendirilmekte midir?

5-      Diyarbakır’da benzer olayların tekrar yaşanmaması ve ciddi sonuçları olabilecek bu provokasyon girişimleri için ne tür önlemler alacaksınız?

6-      9 Haziran’da Swing Amed adlı dans okulunun düzenlediği etkinliğe saldıran gruplarla 22 Haziran’daki saldırıyı gerçekleştiren gruplar arasında bir ilişki var mıdır?

7-      9 Haziran’daki saldırıya katılan kişiler hakkında yürütülen bir soruşturma var mıdır? Varsa bu iki saldırı dosyasını birleştirmeye yönelik bir çalışmanız olacak mıdır?”